Reklama

DZIAŁDOWSKIWIADOMOŚCI

Budowa cmentarza wojennego w Lesie Białuckim. Trwają rozmowy

Reklama

Trwają rozmowy na temat budowy cmentarza wojennego w Lesie Białuckim w gminie Iłowo-Osada. W ten sposób Instytut Pamięci Narodowej chce upamiętnić ofiary niemieckiego obozu KL Soldau.

Od lat jest wpisany do ewidencji cmentarzy wojennych prowadzonej przez Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki. Istnieje tam jednak tylko kilka symbolicznych mogił. Liczba ofiar niemieckiego obozu zagłady KL Soldau, pogrzebanych w Lesie Białuckim nie była znana. W wyniku przeprowadzonych ekshumacji w zeszłym roku odkryto szczątki co najmniej 8 tys. ofiar niemieckiego terroru. Ujawniono ponad 17 ton prochów ludzkich.

Odkrycie zaskoczyło naukowców – mówi archeolog z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie dr hab. Andrzej Ossowski.

 

Z inicjatywą budowy cmentarza wystąpiła Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku Katarzyna Lisiecka. Przedstawiciele Politechniki Gdańskiej zaproponowali, aby ogłosić konkurs studencki, który miałby na celu wyłonienie najlepszych koncepcji budowy cmentarza.

Kolejny etap działań związanych z projektowaniem i budową cmentarza zostanie podjęty po zakończeniu prac ekshumacyjnych.

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas. Aby to zrobić, zaznacz wybrany fragment, a następnie wciśnij jednocześnie klawisze„Ctrl” i „Enter”.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Adam Ejnik

dziennikarz, wydawca

Więcej wiadomości z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Skip to content

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: