
Trwają rozmowy na temat budowy cmentarza wojennego w Lesie Białuckim w gminie Iłowo-Osada. W ten sposób Instytut Pamięci Narodowej chce upamiętnić ofiary niemieckiego obozu KL Soldau.
Od lat jest wpisany do ewidencji cmentarzy wojennych prowadzonej przez Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki. Istnieje tam jednak tylko kilka symbolicznych mogił. Liczba ofiar niemieckiego obozu zagłady KL Soldau, pogrzebanych w Lesie Białuckim nie była znana. W wyniku przeprowadzonych ekshumacji w zeszłym roku odkryto szczątki co najmniej 8 tys. ofiar niemieckiego terroru. Ujawniono ponad 17 ton prochów ludzkich.
Odkrycie zaskoczyło naukowców – mówi archeolog z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie dr hab. Andrzej Ossowski.
Z inicjatywą budowy cmentarza wystąpiła Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku Katarzyna Lisiecka. Przedstawiciele Politechniki Gdańskiej zaproponowali, aby ogłosić konkurs studencki, który miałby na celu wyłonienie najlepszych koncepcji budowy cmentarza.
Kolejny etap działań związanych z projektowaniem i budową cmentarza zostanie podjęty po zakończeniu prac ekshumacyjnych.