Reklama

REGIONTEMAT DNIAWIADOMOŚCI

Sierpc. Młodzież wraca z Hiszpanii. Mieszkańcy są zaniepokojeni (aktualizacja 2, rozmowa z autokaru)

Reklama

Czy są zdrowi? Czy będą badani? Czy przejdą kwarantannę? Gdzie ją będą przechodzić? I wreszcie, kto pozwolił na ten wyjazd? Mieszkańcy Sierpca na forach internetowych i portalach społecznościowych zadają dziesiątki pytań. Są zaniepokojeni.
Pytania te zadaliśmy staroście powiatu sierpeckiego Mariuszowi Turalskiemu.


Przed tygodniem w sobotę grupa 44 uczniów klas drugich Zespołu Szkół nr 2 w Sierpcu wyleciała do Hiszpanii. Opiekunami grupy jest czworo nauczycieli i dyrekcja szkoły. Łącznie 49 osób. Wycieczka przebywała na południu kraju w Andaluzji.

W związku z coraz większą ilością zachorowań i w Polsce, a szczególnie w Europie (w Hiszpanii wg ostatnich danych jest to ponad 6000 osób), władze powiatu sierpeckiego w porozumieniu z rodzicami i innymi instytucjami postanowiły przerwać praktyki. Zarządzono powrót uczniów do Polski.

Wylot z południa Hiszpanii miał się rozpocząć w nocy. Nie wiadomo, jak długo będzie trwała podróż, mówił wczoraj starosta Mariusz Turalski.

Po powrocie uczniowie i opiekunowie zostaną poddani kwarantannie. Władze przygotowały dla nich miejsce w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu.

Kwarantanna wynika między innymi z zarządzeń władz polskich. Jak informuje nas starosta, wszyscy praktykanci i opiekunowie są zdrowi, a rodzice podczas piątkowego spotkania byli w większości przeciwni przerwaniu praktyk.

Wielu mieszkańców Sierpca pyta, dlaczego do tej wycieczki doszło. W sobotę 7 marca już było wiadomo, że sytuacja w Europie jest zła i pojawiły się pierwsze zachorowania w Polsce.
Wielu mieszkańców ma pretensje do szkoły i do starostwa, że wycieczka, mimo niebezpiecznej sytuacji, doszła do skutku.

Starosta tłumaczy, że sam miał obawy.

Młodzież z Sierpca nie po raz pierwszy korzysta z programu Erasmus. Uczniowie i rodzice nie chcieli rezygnować z wjazdu, mówi Mariusz Turalski.

O sytuacji uczniów i opiekunów z „ekonomika” będziemy informować.

Aktualizacja

Uczniowie szczęśliwie i bez przeszkód dotarli do Frankfurtu. Tu pojawiły się komplikacje. Lotów do Polski nie ma. Starostwo powiatowe zorganizowało podróż autokarem. O godzinie 12:50 młodzież miała być już na granicy niemiecko-polskiej. Wszyscy są zdrowi, mówi starosta Mariusz Turalski.

Starostwo informuje, że na miejscu powrotu uczniów mogą znaleźć się tylko odpowiednie służby.

Aktualizacja 2. Rozmowa z autokaru z dyrektor Magdaleną Pedą

Podróż z południa Hiszpanii była długa. Najpierw grupa miała międzylądowanie w Madrycie, potem we Frankfurcie. Niestety lotniska w Polsce już były zamknięte. Starostwo sierpeckie zorganizowało specjalny autokar, który zabrał uczniów.
Okazało się, że na granicy grupa musiała czekać 5 godzin. Tam też uczniom zmierzono temperaturę, mówiła jeszcze z autokaru specjalnie dla Radia7 dyrektor ekonomika Magdalena Peda.

Teraz uczniowie będą w odizolowaniu. Kwarantanna potrwa dwa tygodnie.

Uczniowie dziś będą nocowali w internacie.

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas. Aby to zrobić, zaznacz wybrany fragment, a następnie wciśnij jednocześnie klawisze„Ctrl” i „Enter”.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Adam Ejnik

dziennikarz, wydawca

Więcej wiadomości z tej kategorii

47 razy komentowano

 1. Zero odpowiedzialności ze strony szkoły i rodziców. Młodzieży to wszystko jedno czy on chory czy nie . Na ulicach miasta widać jak przechodzą kwarantanne a wieczorami jest to samo a miały być takie kontrolowane . Jedni się starają a inni olewaja

  1. Dzieci dziećmi, nie zdają sobie sprawy chyba jeszcze ale co robią rodzice? Czemu na to pozwalają? Nieodpowiedzialne społeczeństwo czy brak wpływu na własne dzieci? Chyba I jedno i drugie. Gratuluję udanego macierzyństwa. Jak dziecko ma być odpowiedzialne jak rodzic ma nie wiem co zamiast mózgu w głowie.

  2. Podoba mi się postawa Pana Starosty uważam że bardzo dobrze zareagował.
   Brawo jesteśmy z Panem i musimy wieżyc że będzie dobrze.!

   1. Starosta byl odppowiedzialny za wyjazd .Umowe z Agencją o realizacji projektu podpisał?Upoważnił dyrektora a teraz odkręca i robi z siebie bohatera,pewnie ladne zdjecia z grupą na stronie się pojawily,bo tylko to poyrafi.

  3. Zero odpowiedzialność ze strony szkoły lecz nie rodziców . Niektórzy rodzice protestowali lecz dyrekcja chciała nałożyć karę 20000 zł . Młodzież nie miała wyboru czy wyjechać czy nie mieli obowiązek ponieważ wczesniej wyrazili na to zgodę .

 2. Dokladnie. Próbuje zrozumieć młodzież. Kiedyś też byłam nastolatkiem. Ale pytam gdzie są rodzice tej młodzieży…? Do kogo potem będą mieli pretensję? Jestem matką 2 dzieci człowiek chucha i dmucha żeby tylko się nie zarazić tym cholerstwem….bo nie wiadomo jak to się może skończyć.WSTYD LUDZIE SAMI SWOADOMIE SIE NARAŻAJĄ

 3. Czasem nawet najbliższych ciężko jest przekonac zeby zostali w domu. Dla nich dziwne jest to ze nie moga jechac do wnuków, znajomych w odwiedziny. Ja stosuje się bardzo do zalecen i niestety zdaniem innych jestem dziwna, bo przesadzam, masakra.

 4. Trudno to nawet komentowac .Dla mnie zero wyo razni ze strony rodzicow nauczycieli i dyrekcji .Jesli sie okaze ze sa wsrod nich osobyjuz zarazone to ciekawe czy madra dyrekcja szkoly i cala ta reszta zagwarantuje 100% bezpieczenstwo nam mieszkancom Sierpca .Wielkie brawa dla organizatorow i rodzicow za brak wyobrazni i rozumu .

  1. O powrocie młodzieży jest głośno i ich będą pilnować żeby przeszli kwarantannę. Proszę pomyśleć ilu kierowców lokalnych przedsiębiorców właśnie wróciło do Polski z całej Europy. Oni nie mają kwarantanny. Nikt tego nie nadzoruje.

 5. To wielka nieodpowiedzialnosc i ignorancją tak rodziców jak i organizatorów ( władz szkoły i opiekunów). Zmagamy się z ogromną i niebezpieczną epidemią. Mamy przykład do czego doprowadziła ignorancją i brak odpowiedzialnosci społeczeństwa wloskiego i robimy to samo jednocześnie narażając całe miasto na niebezpieczeństwo……wstyd i hańba!
  Gdzie odbędzie się kwarantanne? Kto nas zapewni , że została przeprowadzona poprawnie?

  1. Czemu oczekujemy kwarantanny. Co z innymi którzy wracają,? My się staramy, siedzimy w domu a tyle osób zjechało do Sierpca z całej Europy i chodzą normalnie po sklepach i znajomych odwiedzają po powrocie

 6. Szkoda że pan starosta nie mówi całej prawdy. Rodzice nie chcieli zgodzić się na wyjazd dzieci, ale zostali przez szkołę zastraszeni, że będą musieli zwrócić koszty wyjazdu, czyli około 20000 zł za dziecko.

  1. Jeżeli rodzice się tak bali że zapłacą to czemu nikt nie próbował się skontaktować z kuratorium jakie będą skutki zrezygnowania w tej sytuacji z projektu. Czy ktoś wogóle zadzwonił do głównego organizatora wyjazdu nie…….. A szkoła powinna dbać o bezpieczeństwo uczniów więc dziwne że zgodzili się na wyjazd w takiej sytuacji a starostwo na to pozwoliło.

  2. Wyjeżdżały kiedy w Hiszpani już było nie ciekawie!!!! Z pod ziemi i bym wykopała i zaplaciła żeby moje dziecko było bezpieczne! Starosta starostą A głupota leży po stronie OPEKUNÓW PRAWNYCH. tyle w temacie

 7. Nie rozumiem slowa zastraszeni.! Nie ma nic wazniejszego od zdrowia i zycia najblizszych w tym dzieci.gdyby wszyscy rodzice zrezygnowali dyrektorka mogla by usiasc i poplakac a rodzice teraz obwiniaja innych sami sobie jestescie winni i pazerni na pieniadze. Lepiej zeby nikt nie okazal sie chory bo wygnaja ich ze studzienca ktos pytal mieszkancow o zdanie? Upilnujecie ta mlodziez ktora ma lekcewazacych opiekonow i rodzicow? Wiecej pytan niz odpowiedzi

 8. Racja brak wyobraźni glupota ludzka. Jak mozna wysyłać młodzież w centrum epidemii??? Chore jest to chore bezmyślne pidejscie dyrektorki i osob organizujacych wyjazd. To 49 osob…jesli okaze sie ze są zarazone… Bo pi 24 godz u nielicznych mozna to stwierdzic co dalej…kto pomoże…strach wyjść na ulicę.

  1. Przecież uczniowie ze Szkoły w Studzieńcu też mieli jechać i jakoś mogli zrezygnować w ostatnim momencie. Dyrekcja szkoły podeszła do sprawy bardzo mądrze, szacunek odpowiednia osoba na odpowiednimi stanowisku

  2. To siedź w domu dzieci mają prawo wrócić do domów popatrz po sąsiadach którzy wrócili z Niemiec i Włoch i siedzą w domach bez kwarantanny. A nawet jak są na kwarantannie to inni domownicy wychodzą i rozmosza może. Dzieci są odizolowane i tak że wszystkich powracających najmniejsze zagrożenie dla mieszkańców bo są pod sata kontrola ja się bardziej boję głupich ludzi co z roboty wrócili z zagranicy i chodzą ja widziałam kilka osób 2 dni temu z Włoch wrócili i jak spacerują po osiedlach może tych warto bać się bardziej

 9. Wychodzi na to że to wina starosty i szkoly Powinnie za to odpowiedzieć jak podał taka sume i zastraszyć rodziców. Powinno być jak za stanu wojeniego. Zakaz tylko do pracy a co robi policja . NIC

  1. Co ty pierd….. Jaka wida starosty.jedyne osoby ktore sa za to odpowiedzialne to RODZICE RODZICE .mam dziecko i nie wyobrazam sobie tego. To tak samo jakbys dziecko rzucila z mostu! Starosta nie decyduje za twoje dziecko. Jakie w sierpcu sa zacofane ludzie. ZASTAW SIE POSTAW SIE

 10. Ludzie pilnujcie swoich dzieci co wy robicie?? Starsi też chodzą gdzie chcą i kiedy chcą. Będą łazić aż sobie sami wychodzą tą koronę a potem jak trwoga to do Boga. Może wam już na życiu nie zależy bo je przeżyliście tak czy siak ale innym zależy, mamy swoje rodziny pilnujemy dzieci bo sami chcemy żyć jeszcze a nasze dzieci też mają jeszcze życie przed sobą.

  1. Jak tak to siedzą w domu albo w kościele a teraz łażą. Niech się modlić zaczną za kraj i ludzi to chociaż pożytek z tego będzie.

 11. Ja się pytam, kto teraz zapłaci za ich powrót i utrzymanie w kwarantannie przez 14 dni, bo mam nadzieję że Pani dyrektor i odpowiedzialni rodzice . Nie życzę sobie, żeby z moich podatków opłacać takie nieodpowiedzialne towarzystwo.
  A kolejna sprawa, to niech ich zamkną w Ekonomiku, w klasach , u siebie, a nie przywożą do Studzienca , ja sobie nie życzę jako mieszkaniec Studzienca.

  1. Jestem z sierpca ale zgadzam sie. Powinni nie wracac a jak juz wrocili to w ekonomiku zerowac i rodzice niech utrzymuja i poniosa wkoncu odpowiedzialnosc.szkoda ze MOPS nie kontroluje tych ludzi

  2. Mam nadzieje, że Ciebie też spotka coś złego bo to jest wina tylko i wyłącznie organizatorów wyjazdu więc powinni za to odpowiedzieć a nie uczniowie czy rodzice. Zastanów się ty bezmozgu!!!

 12. Tysiące Polaków wraca z zagranicy wprost do swoich domów. Jutro pójdą do sklepów, kościołów, do znajomych na „dezynfekcje”, postąpią nie odpowiedzialnie bo nikt ich nie będzie monitorował ani sprawdzał. A tu sensacja dla ludzi którzy nie potrafią żyć swoim życiem!!!! Snują domysły i różne teorie. Niech wszyscy zrozumieją, że te dzieci oraz ich opiekunowie nie będą mieć z WAMI drodzy Państwo żadnego kontaktu, nie musicie się czuć zagrożeni!!!! Przez 24 godziny na dobę będą pod nadzorem, nikt ich nie odwiedzi ,nie wpadnie na „kawę”. Rozumiem wasze podejście, bo po co zająć się sobą i swoją rodziną tak szumnie określaną jako najważniejsza!!! Pamiętajcie to też są czyjeś dzieci, ojcowie, nauczyciele i wychowawcy!!!! Im też należy się szacunek i zrozumienie !!!!!

 13. Może Sobie Pani mieszkanka Studzieńca nie życzy takich kwarantann bo jest debilna pisząc takie żeczy. Nie tylko Pani płaci podatki i to nie Pani decyduje gdzie to będzie się odbywać.

  1. Skoro jesteś taki chętny do życia obok ludzi w kwarantannie Kuba, to weź ich do siebie. Ciekaw jestem czy tak bys do tego podchodził. Czy akurat byłoby Ci fajnie. Dobrze jest komentować i być mądrym. Ale to nie Ty będziesz pajacu narażony na ewentualne powikłania lub zarażenia. Czemu akurat nie wybrali izolatki w mieście a na wsi? Mieli do wyboru internat przy Mechaniku. Bo w mieście prędzej by się by wszystko się rozwijało. Także skończ pisać o decyzjach i podatkach ciulu

 14. Syn sąsiadów właśnie wrócił z takich praktyk, obecnie przebywa w domu niby przechodzi kwarantanny dziś odwiedził ich sanepid ale to pić na wodę. Chłopak chodzi po podwórku, spotyka się z kolegami A rodzice normalnie idą do pracy .Porażka!!!

 15. Akurat mieszkam w Studziencu i nie widzę problemu mieszkać obok nich. Chodzicie na zakupy i tam też możecie się zarazić. Nie sądziłam że taki egoizm jest wśród ludzi.

 16. Akurat mieszkam w Studziencu i nie widzę problemu mieszkać obok nich. Chodzicie na zakupy i tam też możecie się zarazić. Nie sądziłem że taki egoizm jest wśród ludzi. Więc ciuli nie bądź debilem bo w biedrze na zakupach się zarazisz i będziesz rozprzestrzeniał wirusa. Więc ciuku puknij się w łeb.

 17. Akurat mieszkam w Studziencu i nie widzę problemu mieszkać obok nich. Chodzicie na zakupy i tam też możecie się zarazić. Nie sądziłem że taki egoizm jest wśród ludzi. Więc ciuli nie bądź debilem bo w biedrze na zakupach się zarazisz i będziesz rozprzestrzeniał wirusa. Więc ciulu puknij się w łeb.

 18. Jeśli niektórzy ludzie nie wiedzą jaka dokładnie była sytuacja niech nie wypowiada się w tym temacie. Nikt nie powinien twierdzić że to wina rodziców czy kogo kolwiek innego skoro nie wie jak ten wyjazd i przygotowania do niego wyglądały w rzeczywistości.

 19. Młodzież jest zdrowa? Naprawdę? Wywnioskowano to po zmierzeniu temperatury? Naprawdę w Polsce jeszcze się nie mowi o tym, że młodzi ludzie w większości przypadków przechodzą BEZOBJAWOWO koronawirusa? Bezobjawowo=nie ma żadnych objawów, nie ma gorączki! Nieźle..

 20. Ale nie w takiej sytuacji kiedy wirus panuje.Pani tez pojechala jest w tej grupie bo db zorientowana.To chore to po co ta ewakuacja skoro chcieli jeszcze zostac.Stanowisko starosty powinno byc zdecydowane nie ma wyjazdu.Na zimne trzeba dmuchac.0 rozsadku gdzie wy macie rozum!!.!!!!

 21. Dla waszej informacji wszystko jest rejestrowane po IP można odszukać każdą osobę która tu pisze w internecie nie jesteście anonimowi. Gwarantuje że sprawa zostanie zgłoszona do Prokuratury. Nękanie w internecie i hejty są karalne. Pozdrawiam a obawiający niech siedzą w domu albo popatrzą po sąsiadach kto z zagranicy wrócił kiedy i czy w domach siedzą. Dziecię przynajmniej są odizolowane pod opieką lekarzy i będą mieć testy! A wy co wrociliscie z Włoch i Niemiec robiliście testy? Nie sądzę!!!!

 22. Wina jest tylko i wyłącznie po stronie Starosty ,Dyrektorki a dopiero rodzicow.Nie wyjeżdża się jak jest zakazane z góry i wiadomo z czym się to wiąże, a nie dzieciaki wracają a Starosta robi sobie zdjecia z nimi i rękę podaje.

 23. Mówicie takie rzeczy a sami jak tego nie przestrzegacie pijecie alkohol do oporu wstyd mi za was że piszecie takie rzeczy… Polecam spojrzeć na siebie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Skip to content

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: