Reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniu OC

Reklama

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, podobnie jak właścicieli gospodarstwa rolnego powyżej hektara, czy niektórych zawodów jest obowiązkowe. Sprawdź, o jakich 5 rzeczach z nim związanych nie możesz zapomnieć.

OC działa w stosunku do osób i przedmiotów trzecich, którym kierujący danym samochodem, ciągnikiem, czy motocyklem nieumyślnie wyrządzi szkodę. Z tego ubezpieczenia wypłacane są świadczenia na naprawę uszkodzonego mienia, ale także w przypadku uszczerbku na zdrowiu renty, rehabilitacje czy pieniężne zadośćuczynienia na przykład za niezdolność do pracy i pogorszenie stanu zdrowia.

Fakty o OC, których nie możesz przegapić

1. Obowiązek ubezpieczenia samochodu, czy innego pojazdu podlegającego obowiązkowej rejestracji w Wydziale Komunikacji powstaje najpóźniej w dzień udania się do urzędu z niezbędnymi dokumentami do wyrobienia dowodu rejestracyjnego. Można ubezpieczenie zawrzeć wcześniej, a po z pomocą aneksu dodać numer rejestracyjny. OC zawierane w dzień rejestracji obowiązuje od tzw. godziny, czyli momentu, kiedy polisa na cały kalendarzowy rok zostanie wystawiona.

2. Ubezpieczenie OC zawiera się na okres 365 dni. Wyjątek stanowią firmy, które mają wpisane w PKD działalności skup samochodów. OC możemy zapłacić jednorazowo, w dwóch, czterech, czy nawet miesięcznych ratach. Im więcej terminów płatności całej składki, tym jest ona wyższa. Tanie OC najkorzystniej opłacić od razu przy zawieraniu umowy. Termin może być odroczony o 7 lub 14 dni.

3. Polisa OC nie zawsze wznawia się z automatu. W przypadku opłacenia całej polisy OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zawartej przez ubezpieczającego i nie złożenia wypowiedzenia umowa wznowi się automatycznie na kolejny rok. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy:

  • klient zdecyduje się skorzystać z OC zbywcy w trakcie kupowania pojazdu, do czego ma pełne prawo. Warto wówczas upewnić się, czy tamta polisa została opłacona i czy zawarcie nowej z tanim OC nie jest bardziej atrakcyjne dla nabywcy,
  • polisa nie została opłacona w całości,
  • samochód został zezłomowany/sprzedany i właściciel przed terminem wznowienia polisy poinformował o tym Towarzystwo Ubezpieczeniowe, w którym ma zawartą polisę.

Czy ubezpieczyciel musi przyjąć pojazd do ubezpieczenia? Co z przerwą w polisie?

  1. Ubezpieczyciel zgodnie z ustawą nie ma prawa odmówić przyjęcia do ubezpieczenia samochodu. Nawet w momencie, gdy klient nie opłacił poprzedniej składki, Towarzystwo Ubezpieczeniowe musi wystawić polisę na kolejny rok kalendarzowy. Może jednak ograniczyć formy płatności. Cyklicznie sprawdzane są kwestie rozliczeniowe ubezpieczającego i przy dużych zaległościach możliwe będzie np. wystawienie tylko polisy płatnej gotówką lub kartą płatniczą.
  2. Za przegapienie terminu ubezpieczenia OC w przypadku nowej polisy lub polisy flotowej, która nie wznawia się automatycznie, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć kary za brak ubezpieczenia. Ich wysokość zależna jest od rodzaju posiadanego pojazdu oraz długości trwającej przerwy.

Warto pamiętać o tym, że obowiązkowe ubezpieczenie warto zawrzeć w Towarzystwie Ubezpieczeniowym, które proponuje swoim odbiorcom tanie OC. Dzięki możliwości skorzystania z porównywarek także w Internecie ubezpieczający nie ma problemu, by wybrać tę firmę, która w pełni spełni jego kryteria pod względem ceny i zakresu. Ten ostatni w przypadku OC jest wszędzie taki sam. W przypadku braku wykupionej polisy wszystkie szkody i roszczenia będą pokrywane z pieniędzy sprawcy.

Co poza OC można kupić w ubezpieczeniu auta?

Choć samo ubezpieczenie OC zgodnie z ustawą należy zawrzeć obowiązkowo, to przy ubezpieczeniu samochodu warto rozważyć także inne składowe, takie jak:

  • AutoCasco,
  • ubezpieczenie szyby,
  • assistance,
  • Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków kierowcy i pasażera.

W przypadku stłuczki z winy kierującego ubezpieczenie OC pokryje tylko szkody wyrządzone osobom trzecim. By ubezpieczyciel zapłacił za wgniecenia, odpryski itd. w samochodzie sprawcy niezbędne jest posiadanie polisy AutoCasco. Warto pilnować terminów i zakresów, by w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia drogowego nie musieć martwić się finansowymi roszczeniami ze strony poszkodowanych.

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas. Aby to zrobić, zaznacz wybrany fragment, a następnie wciśnij jednocześnie klawisze„Ctrl” i „Enter”.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Więcej wiadomości z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Skip to content

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: