Reklama

REGIONUMWMWIADOMOŚCI

Św. Roch w Przasnyszu. Miasto dostało dofinansowanie na renowację pomnika

Reklama

30 tys. zł na renowację pomnika św. Rocha w Parku Miejskim im. Tadeusza Kościuszki. To kwota, którą udało się pozyskać samorządowi Przasnysza z programu „Mazowsze dla miejsc pamięci 2024”. Św. Roch zostanie wyczyszczony, odzyska też rękę i laskę.

Posąg został wystawiony w Przasnyszu w 1894 r., kiedy miasto nawiedziła klęska głodu i zaraza. Przasnyski Roch jest przedstawiony jako pielgrzym w płaszczu, z manierką przewieszoną przez ramię, kapeluszem w prawej ręce oraz z laską w lewej. Obok jego lewej nogi siedzi patrzący na niego pies.

Pomnik nie jest w najlepszej kondycji, św. Roch „stracił” wiele lat temu laskę i lewą dłoń, a proces degradacji figury postępował. O pomoc w renowacji pomnika zabiegali regionaliści i lokalne stowarzyszenia dbające o miejskie dobra historyczne.

W ramach odnowienia zaplanowano uzupełnienie ubytków, oczyszczenie, a także odtworzenie m.in. dłoni Świętego i jego atrybutu, czyli laski.

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas. Aby to zrobić, zaznacz wybrany fragment, a następnie wciśnij jednocześnie klawisze„Ctrl” i „Enter”.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Edyta Szewczyk

dziennikarz, wydawca

Więcej wiadomości z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Skip to content

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: