Reklama

REGIONTEMAT DNIAWIADOMOŚCI

Nie będzie sztucznego lodowiska w Płońsku

Reklama

W tym roku płońszczanie nie poślizgają się na sztucznym lodowisku przy Miejskim Centrum Sportu i Rekreacji. Taką decyzję podjął samorząd Płońska.

Jak wyjaśnia dyrektor Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji w Płońsku Waldemar Kunicki decyzja została poparta długimi analizami finansów.

 

Samorząd oszacował, że funkcjonowanie ślizgawki w tym sezonie zimowym kosztowałoby ok. 300 tys. zł. Powodem jest wzrost cen energii elektrycznej o 80% – tłumaczy Waldemar Kunicki.

 

Jeżeli pozwolą na to warunki pogodowe w Płońsku powstanie naturalna ślizgawka.

Partycypowanie w kosztach funkcjonowania lodowiska zadeklarowała w mediach społecznościowych starosta płoński Elżbieta Wiśniewska. W odpowiedzi na tę deklarację burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik nadesłał do naszej redakcji oficjalne stanowisko w tej sprawie, w którym czytamy m.in. że „bardziej chodzi o zamieszanie medialne, niż o lodowisko”.

Pełna treść oświadczenia burmistrza Płońska:

Szanowni Państwo,
z przykrością przeczytałem facebookowy komunikat pani starosty Elżbiety Wiśniewskiej. Nasze urzędy sąsiadują ze sobą okno w okno, pani Wiśniewska ma mój numer telefonu, a jednak zrezygnowała ze spotkania czy rozmowy. Trudno nie odnieść wrażenia, że bardziej chodzi o zamieszanie medialne, niż o lodowisko.

To wrażenie potęguje, gdy przypomnę sobie ostatni konwent wójtów i burmistrzów, na którym pani starosta prosiła samorządowców o wsparcie finansowe dla szpitala oraz prosiła, żeby miasto Płońsk poręczyło 25% zadłużenia szpitala, które wynosi łącznie kilkadziesiąt milionów złotych. Z jednej strony powiat prosi o duże pieniądze od miasta na szpital, za który przecież powiat odpowiada, a z drugiej deklaruje na Facebooku, że wie „jako samorządowiec, że jak się naprawdę chce to można”… Proponuję to chcenie przekuć w czyn dla szpitala. W tej kadencji samorządu jest już trzeci dyrektor (nie licząc tymczasowego), powiat już sprzedał działki przyszpitalne, pieniędzy nadal dramatycznie brakuje, a 90-tysięczny powiat musi mieć dobrze funkcjonujący szpital.

W podjętej przez radnych, z wyjątkiem radnych PiS, uchwale budżetowej na rok 2022 rzeczywiście nie ma środków na utrzymanie sztucznego lodowiska. Natomiast, jeżeli zima w tym roku będzie mroźna, to MCSiR wyleje lodowisko naturalne. Powodów tej trudnej dla miasta decyzji, podjętej po licznych analizach, jest bardzo wiele.

Przed MCSiR kolejny trudny rok, pandemia odcisnęła swoje piętno. Rosną koszty utrzymania, energii, właściwie wszystkiego, a w 2022 roku rozpoczniemy modernizację krytej pływalni oraz budowę skateparku. Są to milionowe inwestycje, na które musimy przeznaczyć również środki własne, a przecież ceny materiałów budowlanych szaleją.

Czasem tak jest, że gdy budujemy czy remontujemy dom lub mieszkanie, to rezygnujemy czasowo z innych wydatków. I tak też jest w mieście. Przed nami kolejny rok wielkich miejskich inwestycji, a czasy są trudne.
Dla mnie i dla dyrektora Kunickiego ważna jest również ochrona miejsc pracy w MCSiR – nie chcemy zwolnień. Niestety w tych trudnych dla samorządów w Polsce czasach, wiele z nich, tnąc koszty, zwalania pracowników. Zwolnienia to ostateczny krok, którego chcemy uniknąć za wszelką cenę.

Szalejąca inflacja, wzrost cen energii dotykają nas wszystkich, gospodarstwa domowe, ale też i nasze wspólne gospodarstwo, jakim jest Płońsk. Dlatego chwilowo ograniczamy różne wydatki, ale mam nadzieję, że płońszczanie to zrozumieją. Ja mimo wszystko nie tracę wiary, że ta trudna sytuacja jest chwilowa, a nowe inwestycje dadzą silny impuls dla szybszego rozwoju Płońska i dobrobytu jego mieszkańców.

Andrzej Pietrasik
Burmistrz Płońska

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas. Aby to zrobić, zaznacz wybrany fragment, a następnie wciśnij jednocześnie klawisze„Ctrl” i „Enter”.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Edyta Szewczyk

dziennikarz, wydawca

Więcej wiadomości z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Skip to content

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: