Reklama

CIECHANOWSKITEMAT DNIAWIADOMOŚCI

Kontrowersje wokół pomnika orła w Ciechanowie. Wojewoda wszczął postępowanie dekomunizacyjne

Reklama

Wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński wszczął postępowanie dekomunizacyjne w sprawie pomnika „Walka Męczeństwo Zwycięstwo 1939–1945” w Ciechanowie. Miasto w najbliższych tygodniach miało rozpocząć prace remontowo – konserwacyjne postumentu.

O planach remontu pomnika orła znajdującego się przy ul. 17 Stycznia samorząd Ciechanowa poinformował na początku lipca. Pisaliśmy o tym tutaj:

Miasto pozyskało fundusze zewnętrzne na remont pomnika, który obecnie jest w złym stanie technicznym i lada chwila miały ruszyć prace. Tymczasem wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński wszczął postępowanie dekomunizacyjne w sprawie tego postumentu. Jak wyjaśnia rzeczniczka wojewody Dagmara Zalewska, postępowanie zostało wszczęte na wniosek grupy mieszkańców.

 

 

Postępowanie dekomunizacyjne w sprawie ciechanowskiego pomnika „Walka Męczeństwo Zwycięstwo 1939–1945” będzie prowadzone w celu ustalenia, czy pomnik jest zgodny z treścią art. 5a ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego.

Dziwi nas, iż w ciągu 7 lat od momentu wejścia w życie tzw. ustawy dekomunizacyjnej Mazowiecki Urząd Wojewódzki nie widział potrzeby działań w stosunku do pomnika – komentuje rzeczniczka ciechanowskiego ratusza Paulina Rybczyńska.

 

 

Jednocześnie ciechanowski ratusz zaznacza, że Mazowiecki Urząd Wojewódzki już w 2019 r. pisemnie informował miasto i mieszkańca występującego o remont pomnika, iż nie jest prowadzone postępowanie administracyjne mające na celu rozbiórkę pomnika, równocześnie wskazywał, że dbanie o utrzymanie i dobry stan techniczny pomników na terenie gminy jest obowiązkiem samorządu.

Fot. UM Ciechanów

 

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas. Aby to zrobić, zaznacz wybrany fragment, a następnie wciśnij jednocześnie klawisze„Ctrl” i „Enter”.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Edyta Szewczyk

dziennikarz, wydawca

Więcej wiadomości z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Skip to content

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: