Reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak raz na zawsze pozbyć się okularów lub soczewek kontaktowych?

Reklama

Wiele osób, które chcą uwolnić się od okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych, decyduje się na zabieg wszczepienia soczewek fakijnych zwanych też wewnątrzgałkowymi. Chcesz poznać więcej szczegółów na ten temat? Przekonaj się, jakie wady wzroku możesz usunąć dzięki wprowadzeniu soczewek fakijnych do gałki ocznej i dowiedz się, na czym dokładnie polega ta procedura medyczna!

Co to są soczewki fakijne i z czego powstają?

Soczewki fakijne to niezwykle cienkie soczewki, które lekarz chirurg wszczepia do gałki ocznej Pacjenta (pomiędzy tęczówkę a naturalną soczewkę), aby skorygować różne wady wzroku. W przeciwieństwie do standardowych soczewek kontaktowych soczewki fakijne nie są ściągane po kilku godzinach noszenia (lekarz zakłada je na stałe).

Warto podkreślić, że soczewki wewnątrzgałkowe nie zmieniają grubości czy kształtu rogówki. Dzięki zaawansowanym technologiom bardzo dobrze współpracują z ludzkim okiem. Jesteś ciekawy, z czego są produkowane soczewki fakijne? Do ich wytworzenia używa się specjalnego materiału, tzw. kolameru (powstałego na bazie kolagenu). Wiedz też, że tego rodzaju soczewki mają wbudowany filtr UV, który chroni gałkę oczną przed wpływem szkodliwego promieniowania ultrafioletowego. Kolamer to unikatowy i biokompatybilny surowiec, który jest doskonale tolerowany przez oko.

Więcej przydatnych informacji na temat soczewek wewnątrzgałkowych znajdziesz, klikając ten link: http://vidiummedica.pl/soczewki-fakijne/.

Soczewki fakijne – jakie wady wzroku korygują?

Głównymi wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych jest duża wada wzroku. Procedura jest wykonywana u Pacjentów ze stwierdzoną:

  • krótkowzrocznością,
  • nadwzrocznością i/lub astygmatyzmem (w przypadku, gdy dana osoba nie kwalifikuje się do laserowej korekcji wzroku).

Wiedz, że soczewki fakijne nie korygują starczowzroczności, która rozwija się na skutek naturalnego procesu starzenia całego organizmu.

Soczewki wewnątrzgałkowe są implantowane Pacjentom z grupy wiekowej 21-50. r.ż. By móc poddać się procedurze, musisz cieszyć się dobrym zdrowiem, mieć ustabilizowaną wadę wzroku od co najmniej roku.

Na czym tak polega procedura wszczepienia soczewki fakijnej? Najpierw lekarz przeprowadza wstępną konsultację, podczas której ocenia stan zdrowia Pacjenta i poddaje go szeregowi badań okulistycznych, takich jak np.:

  • badanie w lampie szczelinowej,
  • OCT tylnego odcinka oka,
  • gęstość komórek śródbłonka,
  • badanie kształtu, grubości i krzywizny rogówki,
  • pomiar szerokości źrenic,
  • pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,
  • biometria optyczna,
  • ocena szerokości kąta przesączania.

Wizyta kwalifikacyjna trwa 2-3 godziny, pamiętaj więc, aby odpowiednio wcześniej zarezerwować czas na tę okoliczność.

Ważna wskazówka! Poproś kogoś z bliskich o odebranie Cię z gabinetu specjalisty, ponieważ zaaplikowane podczas wizyty krople rozszerzające źrenice zaburzają proces widzenia na kilka godzin.

Po zakwalifikowaniu do zabiegu wyznaczany jest termin jego przeprowadzenia. Następnie, gdy Pacjent przybywa do kliniki, jest miejscowo znieczulany (za pomocą kropli do oczu). W kolejnym kroku lekarz umieszcza soczewkę fakijną pomiędzy tęczówką a naturalną soczewką Pacjenta, w ten oto sposób niwelując daną wadę wzroku, tj. problemy z załamywaniem światła w oku.

Poznaj przeciwwskazania do stosowania soczewek fakijnych

Soczewki fakijne nie mogą być wykorzystane u Pacjentów, u których rozwinęły się schorzenia okulistyczne, takie jak np.: jaskra, zaćma (katarakta) i odwarstwienie siatkówki.

Do pozostałych przeciwwskazań zabiegowych zaliczamy m.in.:

  • stan po zapaleniach błony naczyniowej,
  • nieodpowiedni wiek Pacjenta,
  • stan po zabiegach wewnątrzgałkowych,
  • dystrofię rogówki,
  • ciążę i okres laktacji,
  • choroby tkanki łącznej,
  • wąską źrenicę słabo reagującą na mydriazę,
  • przewlekłe choroby ogólnoustrojowe.

Podsumowując, wszczepienie sztucznej soczewki fakijnej to popularna alternatywa dla laserowej korekcji wad wzroku u osób, które nie są w stanie skorzystać z laseroterapii (z różnych względów). Zastosowanie soczewki wewnątrzgałkowej poprawia jakość widzenia, dając szybkie i trwałe rezultaty.

(artykuł sponsorowany)

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas. Aby to zrobić, zaznacz wybrany fragment, a następnie wciśnij jednocześnie klawisze„Ctrl” i „Enter”.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Skip to content

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: