Reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak pokolenie Z wpłynie na rynek pracy?

Reklama

Pokolenie Z to coraz popularniejsze określenie, które tyczy się głównie osób urodzonych w latach 1995-2012. Teoretycznie, pokolenie to jest następcą milenialsów, które obecnie wyraźnie zaznacza swoją obecność na rynku pracy, a także dąży do śmiałych zmian. Czym więc dokładnie jest pokolenie Z i jakimi zasadami się ono kieruje w kontekście poszukiwania zatrudnienia?

Pokolenie Z – czym ono właściwie jest?

Pokolenie Z, lub generacja „zetek” jako pierwsza miała dostęp do nowoczesnych technologii i zaawansowanych rozwiązań. Poniekąd, stały się one częścią codzienności osób, utożsamiających się z tą grupą społeczną. Można nawet spotkać się z określeniem, że generacja Z prowadzi życie całkowicie wirtualne, zapominając o tym, co jest realne.

Nie da się ukryć, że pokolenie Z pod tym względem jest wyjątkowo uprzywilejowane. Smartfony oraz inne nowinki technologiczne w dużej mierze ułatwiają życie. Jednak nadmiar technologii, może stać się także szkodliwy.

Czym charakteryzuje się pokolenie Z?

O pokoleniu Z krąży wiele, dość negatywnych opinii. Można bowiem spotkać się z przekonaniem, że takie osoby są wyjątkowo roszczeniowe, pretensjonalne, a także często narzekają na wszystko, co znajduje się dookoła nich. Dodatkowo niektórzy twierdzą, że generacja Z ma wszystko podane na tacy, a ich życie jest sielskie i dziecinnie proste.

Okazuje się jednak, że pokolenie Z nie ma tak łatwo. Zwykle osobom dokucza zbyt szybkie tempo życia oraz brak wystarczającej ilości snu. Wbrew pozorom jednak, pokolenie Z jest ambitne i doskonale wie czego oczekuje od życia – nawet, jeśli chodzi tu o rynek pracy.

Jak pokolenie Z wpływa na rynek pracy?

Pokolenie Z na rynku pracy to wyjątkowo ciekawe zagadnienie. Osoby te zwykle są pragmatyczne, dobrze wykształcone i chcą się stale rozwijać. Jednak ich oczekiwania wobec pracodawców oraz wynagrodzenia są wysokie, mimo że czasami nie mogą pochwalić się wymaganymi kompetencjami.

Osoby zaliczające się do „zetek” cenią sobie szacunek do własnej osoby, nieustanne możliwości rozwoju, a także wyjątkową elastyczność. Znacznie bardziej interesuje je praca zdalna, którą można połączyć w prosty sposób z życiem prywatnym, niż praca typu 9-5.

Generacja Z często zmienia pracę i nie pozostaje lojalna wobec jednej firmy. Jednak zanim oferta zostanie przyjęta, osoby zaliczające się do tego pokolenia dokładnie sprawdzą opinie o pracodawcach np. w serwisie gowork.pl oraz zapoznają się ze strukturą całej organizacji.

Wpływ pokolenia Z na rynek pracy obecnie uwidacznia się coraz bardziej. Wiele osób kieruje się podobnymi wartościami oraz normami, co Ci, którzy urodzili się w latach 1995-2012. Sami pracodawcy, chcąc zagwarantować elastyczne godziny pracy i przyciągnąć pracowników, często dopasowują się do określonych wymagań.

Pokolenie Z a praca zdalna

Generacja Z ceni sobie niezależność i swobodę. Dla takich osób work-life balance oraz zdrowie psychiczne są jednymi z najważniejszych. Właśnie dlatego coraz częściej wybierają oni pracę w trybie home-office. Ten model zatrudnienia stał się niezwykle popularny, a także daje ogromne możliwości obu stronom.

Praca z domu ze sporadycznymi wizytami w biurze to duże udogodnienie nie tylko dla osób z pokolenia „zetek”, ale także dla samych pracodawców. Jednak mimo ogromnych możliwości, pokolenie Z dalej nie jest pewne swoich umiejętności i kompetencji, a co za tym idzie, nie podejmuje ryzyka zawodowego.

(artykuł sponsorowany)

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas. Aby to zrobić, zaznacz wybrany fragment, a następnie wciśnij jednocześnie klawisze„Ctrl” i „Enter”.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Więcej wiadomości z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Skip to content

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: