Reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Ile kosztuje prowadzenie konta firmowego?

Reklama

Założenie konta firmowego to jeden z obowiązków każdego przedsiębiorcy. Samo posiadanie go może natomiast generować koszty, których można jednak uniknąć. Dziś sprawdzamy, ile kosztuje prowadzenie konta dla firmy. Podpowiadamy też, gdzie szukać darmowych kont firmowych i czy takie oferty w ogóle są dostępne.

Konto firmowe jest obowiązkowe? Niekoniecznie

W świetle polskiego prawa każda firma musi posiadać konto bankowe. Nie jest jednak powiedziane, że musi to być typowe konto firmowe. W przypadku niektórych rodzajów działalności (np. jednoosobowa działalność gospodarcza) możemy więc użyć swojego konta prywatnego do firmowych rozliczeń. Tylko niektórym przedsiębiorcom takie rozwiązanie się jednak opłaca.

Oddzielne konto firmowe pozwoli znacznie lepiej dysponować budżetem firmy. Mamy jasny podział na pieniądze osobiste i powiązane ze swoją działalnością. W rachunku firmowym możemy również liczyć na dodatkowe narzędzia i usługi dedykowane dla firm. Mowa między innymi o narzędziu do szybkich przelewów podatkowych lub do ZUS. Często przedsiębiorcy decydują się również na powierzenie księgowości zewnętrznemu podmiotowi. Można wtedy skorzystać z propozycji banku, w którym mamy konto.

Ile kosztuje założenie i prowadzenie konta firmowego?

Najczęściej samo otworzenie konta bankowego nic nie kosztuje. Prowadzenie go może się jednak wiązać z pewnymi opłatami. Dotyczą zlecania przelewów online (od kilkudziesięciu groszy do 2 zł za przelew), czy wypłat z bankomatów. Sumy najczęściej nie są duże. Jeśli jednak podliczymy, ile będzie kosztowało używanie takiego konta przez cały miesiąc, możemy dojść do całkiem sporej kwoty.

Zdecydowanie warto więc dobrze sprawdzić cennik wszelkich usług i produktów w banku. Rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć zbędnych wydatków, jest też poszukanie darmowego konta dla firmy.

Konto firmowe z premią za skorzystanie z oferty banku

Banki już od wielu lat proponują klientom firmowym darmowe konta. W ten sposób doszliśmy do sytuacji, że większość banków ma w swoim portfolio darmowe konto firmowe. Aby przyciągnąć kolejnych klientów banki zaczęły więc… im płacić! Mowa o dodatkowej premii za otworzenie konta firmowego lub skorzystanie z danego produktu. Czasami musimy wykonać jakieś dodatkowe działania lub spełnić warunki, aby otrzymać premię lub atrakcyjny prezent w postaci przedmiotu (np. głośnik bluetooth, a nawet smartfon). Zwykle chodzi po prostu o korzystanie z danego produktu przez określony czas.

Czy są darmowe konta firmowe?

Tak. Nie tylko konta dla osób indywidualnych mogą być zupełnie bezpłatne. Sporo banków ma też darmowe konta firmowe. Oczywiście, jest to sposób na zachęcenie klientów do wybrania właśnie tego banku. Jeśli firma trzyma na rachunku swoje pieniądze, bank na tym zyskuje. Jest też spora szansa, że mając darmowe konto firmowe w danej instytucji, właśnie tam przedsiębiorca skorzysta z oferty kredytowej, weźmie pożyczkę lub rozpocznie inwestowanie lub oszczędzanie pieniędzy. To dla banku kolejne szanse na zysk.

Przy wyborze darmowego konta firmowego warto więc zwrócić uwagę na to, czy bank ma produkty, które Cię interesują. Warto w tym celu poznać bliżej ofertę banku i zapoznać się z opiniami innych klientów. Jeżeli myślimy też o darmowym koncie dla firmy, sprawdź, które usługi i produkty też nie są obciążone dodatkowymi kosztami. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na dostępność:

  • darmowych przelewów online
  • bezpłatnej karty płatniczej do konta
  • bankomatów i wpłatomatów za darmo

Konta firmowe bezwarunkowo darmowe – to możliwe

Oczywiście, korzystanie z darmowego konta firmowego ma sporo zalet. Przede wszystkim nie musimy ponosić zbędnych kosztów. Warto jednak sprawdzić, jakie są warunki zniesienia opłat za konto firmowe. Niekiedy są bardzo proste do spełnienia, zwykle musimy wykonać pewną liczbę płatności kartą, czy otrzymać wpływy o określonej wysokości co miesiąc. Jest natomiast inne rozwiązanie, które pozwala na maksymalną wygodę i oszczędność. To bezwarunkowo darmowe konto dla firm.

Konto dla firm bezwarunkowo darmowe po prostu nic nie kosztuje. Założenie i prowadzenie konta są bezpłatne, do tego możemy bez opłat korzystać z podstawowych funkcji konta. Mowa o wpłatach i wpłatach pieniędzy w maszynach danego banku (lub jednej z sieci, jak Euronet), bezpłatnych przelewach i korzystaniu z karty płatniczej do konta. Nie trzeba chyba dodawać, że bezwarunkowo darmowe konta firmowe to obecnie najlepsza propozycja dla przedsiębiorców.

Niekiedy jest to jednak promocja okresowa – na przykład przez pierwszy rok lub dwa od założenia darmowego konta firmowego. Potem bank może zacząć naliczać opłaty. Wtedy mamy trzy rozwiązania:

  1. ponosimy koszty, których wymaga bank
  2. próbujemy wynegocjować z bankiem zmianę warunków i zniesienie opłat
  3. szukamy darmowego konta firmowego w innym banku, na przykład korzystając z rankingu na stronie finhack.pl

Gdzie szukać darmowych kont firmowych? Ranking kont dla firm

Każdy bank co pewien czas publikuje informacje o aktualnych promocjach na swojej stronie. Nierzadko dowiadujemy się też o nich z reklam w Internecie lub telewizji. Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić czas, warto poszukać takich informacji zebranych w jedno miejsce.

Najlepszym rozwiązaniem na szybkie wybranie konta dla swojej firmy jest skorzystanie z gotowego zestawienia. Na stronie https://finhack.pl/ranking-kont-firmowych/ znajdziesz ranking darmowych kont dla firm. Poza szybkim dostępem do najlepszych, a przede wszystkim aktualnych ofert, możesz też dowiedzieć się więcej o każdym z banków i jego produktach. Jednym kliknięciem można także przejść do opinii innych użytkowników wybranego konta. To cenne źródło wiedzy – komentarze pokazują, jak w praktyce działa konto i inne produkty banku.

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas. Aby to zrobić, zaznacz wybrany fragment, a następnie wciśnij jednocześnie klawisze„Ctrl” i „Enter”.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Więcej wiadomości z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Skip to content

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: