Reklama

CIECHANOWSKITEMAT DNIAWIADOMOŚCI

Ciechanów odchodzi od węgla. Otwarto elektrociepłownię na biomasę

Reklama

Elektrociepłownia na biomasę oficjalnie otwarta, a Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Ciechanowie zmieniło nazwę na Elektrociepłownia Ciechanów Sp. z o. o.

W Ciechanowie powstała instalacja wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji. Umożliwia to odejście od wykorzystywania węgla w produkcji ciepła. Po przeprowadzonych inwestycjach, oprócz produkcji ciepła spółka rozpoczęła produkcję energii elektrycznej.

Nowe źródła kogeneracyjne na gaz powstały przy ul. Kraszewskiego oraz przy ul. Tysiąclecia. Tam powstała również elektrociepłownia wykorzystująca biomasę. Wszystkie te źródła energii będą produkować łącznie ponad 14,6 MWt mocy cieplnej znamionowej i moc elektryczną na poziomie 4,1 Mwe.

W Ciechanowie idziemy w kierunku samowystarczalności energetycznej miasta – podkreśla prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

 

Energię pochodzącą ze źródeł kogeneracyjnych w pierwszej kolejności spółka spożytkuje do ogrzewania przyłączonych do sieci budynków. Tańsza energia wytwarzana przez miejską spółkę będzie skutkowała powrotem pełnego nocnego oświetlenia ulicznego a w przyszłości zasili budynki samorządowe, w tym m.in. szkoły, przedszkola czy obiekty sportowe.

Na inwestycje w transformację systemu ciepłowniczego miasta spółka przeznaczyła prawie 80 mln zł w niecałe 5 lat. 43% tej kwoty to pozyskane dotacje z Unii Europejskiej.

W kwestii inwestycji Elektrociepłownia Ciechanów jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa – zapewnia prezes spółki Małgorzata Niestępska.

 

Spółka liczy na to, że nowa instalacja ruszy w sezonie grzewczym 2024/2025.

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas. Aby to zrobić, zaznacz wybrany fragment, a następnie wciśnij jednocześnie klawisze„Ctrl” i „Enter”.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Edyta Szewczyk

dziennikarz, wydawca

Więcej wiadomości z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Skip to content

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: