Reklama

MŁAWSKIUMWMWIADOMOŚCI

Rok Stanisława Grzebskiego. Na Mazowszu i w Mławie

Reklama

Sejmik Województwa Mazowieckiego ogłosił rok 2024 na Mazowszu Rokiem Stanisława Grzebskiego. Wniosek o wybór takiego patrona złożył burmistrz Mławy.

„W przyszłym roku przypada okrągła, 500. rocznica urodzin Stanisława Grzebskiego, co jest idealną okolicznością do przypomnienia tej wybitnej postaci i jej wiekopomnego dorobku obywatelom Mazowsza” – czytamy w uzasadnieniu wniosku.

Podobny wniosek, o ustanowienie roku 2024 w Mławie Rokiem Stanisława Grzebskiego, burmistrz złożył do Rady Miasta Mława. Radni będą dzisiaj głosować nad uchwałą w tej sprawie.

Stanisław Grzebski urodził się w 1524 r. w Grzebsku koło Mławy. Był bardzo znanym matematykiem i filologiem. Uzyskał profesurę królewską w Akademii Krakowskiej, był znawcą języków: greckiego, łacińskiego i hebrajskiego oraz kultury antycznej. W poglądach na świat reprezentował wczesnorenesansowy humanizm, a swój stosunek do religii kształtował pod wpływem poglądów głoszonych przez Erazma z Rotterdamu.

Obecnie Stanisław Grzebski patronuje jednej z mławskich ulic.

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas. Aby to zrobić, zaznacz wybrany fragment, a następnie wciśnij jednocześnie klawisze„Ctrl” i „Enter”.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Edyta Szewczyk

dziennikarz, wydawca

Więcej wiadomości z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Skip to content

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: