Reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Rodzaje aparatów ortodontycznych – który wybrać?

Reklama

Główną metodą leczenia wad zgryzu jest wykorzystanie różnych aparatów ortodontycznych. Lekarze ortodonci mają możliwość zastosowania aparatu stałego i ruchomego, ale podział ten nie wyczerpuje jeszcze wszystkich dostępnych narzędzi pozwalających na prawidłową terapię zmian patologicznych w obrębie żuchwy i szczęki pacjenta. Zobacz, jakie są rodzaje aparatów stosowanych w leczeniu ortodontycznym i który z nich wybrać.

Do czego służy aparat ortodontyczny?

Myliłby się ten, kto upatrywałby w aparatach ortodontycznych jedynie narzędzi służących do prawidłowego ustawienia krzywych zębów w szczęce i żuchwie. Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która ma znacznie szerszy zakres. Przede wszystkim lekarze ortodonci zajmują się diagnozowaniem i leczeniem wad zgryzu. Do tego celu wykorzystują właśnie aparaty ortodontyczne, dostosowane do typu wady i wymogów pacjenta.

Występuje wiele typów aparatów. Jedne są trwałe i noszone przez całą dobę, inne – tylko przez kilka czy kilkanaście godzin dziennie. Dopasowanie aparatu leży w zakresie kompetencji lekarza ortodonty. To nie pacjent ostatecznie o tym decyduje, choć może mieć wpływ na rodzaj założonego rozwiązania, jeśli chodzi o dostosowanie trybu leczenia do jego możliwości finansowych.

Jak podkreślają lekarze ortodonci, również Ci, do których umówić się można na konsultacje za pośrednictwem strony https://enel.pl/stomatologia/lekarze/warszawa/konsultacja-ortodontyczna_134 wybór aparatu zależny jest od rodzaju wady, a także oczekiwań pacjenta. Specjalista wskazuje możliwe do zastosowania narzędzia leczenia, w tym aparaty metalowe, bezniklowe czy nowoczesne porcelanowe lub przezroczyste (estetyczne typu Damon Clear), a pacjent dokonuje wyboru.

Dostępne rodzaje aparatów ortodontycznych

Zasadniczy podział aparatów ortodontycznych dotyczy aparatów zakładanych trwale pacjentowi, czyli aparatów stałych i ruchomych. Pierwsze z nich są przyklejane na powierzchnię każdego z zębów w szczęce lub żuchwie bądź w obu łącznie, dzięki specjalnym zamkom połączonym drutem – łukiem, przechodzącym przez slot. Aparatów stałych nie wyjmuje się w trakcie leczenia. Oddziałują one na zęby z odpowiednią, kontrolowaną przez ortodontę siłą nacisku, którą koryguje podczas każdej wizyty.

Aparaty ruchome, w przeciwieństwie do stałych, są wyjmowane i zakładane swobodnie przez pacjenta. Ortodonta zaleca ich noszenie jak najdłużej w ciągu dnia i całą noc. Ich atutem jest to, że nie ograniczają możliwości spożywania różnych pokarmów, ale ich skuteczność przy leczeniu wielu wad zgryzu często okazuje się niewystarczająca. Aparaty ruchome z reguły służą do korekcji u młodych pacjentów, głównie dzieci, które mogą mieć jeszcze zęby mleczne. Najczęściej są one rekomendowane do leczenia w przypadku osób w wieku od 4 do 11 lat. Są pomocne w terapii różnych nieprawidłowości dotyczących zgryzu, np. przy zbyt wysuniętej szczęce, w przypadku przodozgryzu czy patologicznego wyżynania się zębów.

Aparat ruchomy wykonany jest z reguły z akrylowej płytki i drutów, które są dopasowywane do wycisku zębów pobranego od pacjenta, oraz wyposażony w mechanizm służący do samodzielnego rozkręcania aparatu przy użyciu specjalnego kluczyka.

Biorąc pod uwagę materiał, z którego powstaje aparat ortodontyczny, wyróżnić można:

  •   metalowe, z zamkami srebrnymi, w kolorze białego złota lub metalowe bezniklowe,
  •   porcelanowe,
  •   kryształowe – aparaty przezroczyste,
  •   aparaty ortodontyczne estetyczne.

Wszystkie powyższe rodzaje aparatów są stałe. W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem wśród pacjentów cieszą się aparaty ortodontyczne estetyczne, ponieważ nie są zauważalne gołym okiem. Pozostają niewidoczne, dlatego umożliwiają przeprowadzenie leczenia ortodontycznego w dyskretny sposób. Nakładki ortodontyczne, np. typu Damon Clear, są projektowane każdorazowo indywidualnie dla pacjenta i wymieniane co kilka tygodni na nowe, w miarę przesuwania się zębów na ich właściwe miejsca.

(artykuł sponsorowany)

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas. Aby to zrobić, zaznacz wybrany fragment, a następnie wciśnij jednocześnie klawisze„Ctrl” i „Enter”.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Więcej wiadomości z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Skip to content

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: