Powstaje Mazowiecka Rada ds. Równości, która będzie działać pod auspicjami marszałka województwa mazowieckiego. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce. W Dzień Kobiet w Ciechanowie odbył się briefing prasowy z udziałem inicjatorek przedsięwzięcia.
Na Mazowszu mieszka ponad 2,8 mln kobiet, co stanowi 52,2 proc. wszystkich mieszkańców naszego regionu. W województwie mazowieckim są gminy i powiaty o jednym z najwyższych wskaźników feminizacji. Mimo to kobiet na wysokich stanowiskach ciągle jest znacznie mniej niż mężczyzn.
Stąd pomysł utworzenia Mazowieckiej Rady ds. Równości – mówi wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Marta Cienkowska.
Jak wynika z badania IBRIS przeprowadzonego dla Stowarzyszenia Kobiety w Centrum, co czwarta Polka uważa, że włodarze polskich gmin i miast nie uwzględniają potrzeb kobiet w zarządzaniu samorządem.
Dlatego wójt gminy Izabelin i członkini Zarządu Związku Gmin Wiejskich Dorota Zmarzlak, zainicjowała powstanie pierwszej w Polsce Mazowieckiej Rady ds. Równości.
Zadaniem Rady będzie diagnoza sytuacji kobiet w województwie mazowieckim, analiza polityki pod kątem praw kobiet i kluczowych dla nich kwestii, edukacja mieszkańców na temat równości płci, ale także zwiększenie reprezentacji kobiet w gremiach decyzyjnych w województwie mazowieckim.
Na przestrzeni lat liczba kobiet w samorządach lokalnych rosła. W 2010 r. zaledwie 26 kobiet pełniło funkcję wójta, burmistrza i prezydenta. W 2011 r. było ich 27, natomiast od 2014 r. ich liczba nie spada poniżej 30, a w 2020 r. w fotelach wójtów, burmistrzów i prezydentów zasiadało już 40 pań.