Reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Funkcja USB OTG – co to jest?

Reklama

Transfer danych między kilkoma urządzeniami bywa czasochłonny i nie jest intuicyjny. Czy ten problem da się jakoś rozwiązać? Tak, codzienne operacje na plikach ułatwia USB OTG. Na tym możliwości tej technologii się nie kończą. Czas ją poznać i przekonać się, jak wiele czynności wykonywanych na smartfonie nagle stanie się łatwiejsze.

Spis Treści:

 1. Co to jest USB OTG?
 2. Jak sprawdzić, czy dany model to telefon z USB OTG?
 3. Jak korzystać z funkcji USB OTG w telefonie?
 4. Praktyczne zastosowania funkcji USB OTG

Co to jest USB OTG?

USB OTG, czyli USB On-The-Go, to dostępna w wielu smartfonach funkcja pozwalająca łączyć je przewodowo z innymi urządzeniami. Tym samym tę opcję można porównać do podpinania różnych sprzętów do gniazda USB w komputerze stacjonarnym lub laptopie. W ramach tej funkcji da się podłączyć m.in.:

 • dysk zewnętrzny;
 • mysz;
 • klawiaturę;
 • drukarkę;
 • cyfrowy aparat fotograficzny;
 • kontroler do gier;
 • telewizor SMART.

Główną zaletą USB OTG jest szybkość transferu danych. Transfer plików oraz szybkość reakcji różnego typu peryferiów są w tym przypadku większe niż po sparowaniu przez Bluetooth. Ta funkcja przyda się więc m.in. gdy zajdzie potrzeba przesyłania dużej ilości dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych, zdjęć, filmów itp.

Jak sprawdzić, czy dany model to telefon z USB OTG?

Szerokie zastosowanie USB OTG zachęca do sprawdzenia, czy w posiadanym modelu da się skorzystać z tej opcji. Niestety, nadal nie jest to oczywiste mimo tego, że pierwsze smartfony z tą funkcją pojawiły się już kilkanaście lat temu. Jej obecność w danym smartfonie można zweryfikować na 3 sposoby:

 • wyszukanie tej opcji w zakładce „Ustawienia” urządzenia;
 • skorzystanie z aplikacji mobilnej;
 • podłączenie kabla USB OTG.
Fot. mat. partnera

Sprawdzanie USB OTG w smartfonach z Androidem

Na początek najlepiej wykonać najprostszą czynność, czyli przejrzeć zakładkę „Ustawienia” w telefonie. Nie zawsze jednak wystarczy wpisać nazwę funkcji w wyszukiwarce na górze ekranu. Niektórzy producenci określają ją na różne nieoczywiste sposoby.

Jeśli nie uda się znaleźć tej opcji wśród innych funkcji urządzenia, można pobrać darmową aplikację ze sklepu Google Play. Narzędzia takie jak Check OTG Support czy USB OTG Checker w kilka chwil potwierdzą jej dostępność w danym modelu.

Przy pomocy aplikacji da się sprawdzić obecność USB OTG w smartfonach Samsung, Motorola, Xiaomi i innych sprzętach z Androidem. Wiele z nich w swojej ofercie ma Play. Osoby, dla których podłączanie zewnętrznych urządzeń ma duże znaczenie, przed podjęciem decyzji mogą sprawdzić w internecie, czy upatrzony smartfon ma taką funkcję.

Sprawdzanie USB OTG w iPhone’ach

USB OTG w iPhone’ach jest dostępne niezależnie od używanego modelu. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to zakup właściwej przejściówki. W przypadku serii iPhone 15 niezbędny będzie przewód USB-USB-C. Starsze modele wymagają podpięcia kabla USB-Lightning.

Fot. mat. partnera

Jak korzystać z funkcji USB OTG w telefonie?

Korzystanie z możliwości przewodowego połączenia sprzętów zależy od systemu operacyjnego, jego wersji, a w przypadku Androida jeszcze od zastosowanej przez producenta nakładki, czyli modyfikacji oprogramowania.

Na szczęście w większości smartfonów dostęp do zasobów drugiego urządzenia uzyskuje się w dość podobny sposób, co pozwala przedstawić ogólną instrukcję postępowania. Należy:

 1. Podpiąć kabel USB OTG do telefonu oraz zewnętrznego sprzętu.
 2. Wykonać (lub nie) jedną z czynności:

a) W przypadku myszek, klawiatur i padów do gier zwykle nie trzeba nic robić – sprzęt powinien zostać wykryty automatycznie.

b) Po podpięciu urządzenia z pamięcią wewnętrzną (aparatu, drukarki, dysku zewnętrznego itp.) przejść do aplikacji o nazwie „Pliki”, „Moje pliki” lub podobnej.

3. W menu aplikacji odszukać nazwę podłączonego urządzenia, a następnie katalogi z dokumentami, zdjęciami, filmami lub innymi danymi.

Praktyczne zastosowania funkcji USB OTG

Połączenie przez adapter USB OTG pozwala m.in. zaoszczędzić czas, który byłby potrzebny do przeniesienia plików ze smartfona na komputer, a następnie do np. drukarki. Zamiast tego wystarczy podpiąć do niej urządzenie mobilne, wyszukać dokument i go wydrukować.

Szybki dostęp do plików oraz możliwość ich przenoszenia z jednego sprzętu na drugi przyda się osobom zapisującym dane na dyskach zewnętrznych. Z tego będą też zadowoleni ci, którzy chcieliby zgrać zdjęcia np. z pamięci smartfona na pendrive.

Funkcja USB OTG zwiększa ponadto komfort obsługi smartfona. Mimo rozwoju technologii praca na dotykowym ekranie nie jest tak wygodna, jak przy użyciu myszki i klawiatury. Dzięki nim edycja tekstów i arkuszy kalkulacyjnych staje się łatwiejsza.

Z udogodnienia, jakim jest USB OTG, skorzystają też gracze. Co jednak istotne, nie wszystkie tytuły mobilne dają możliwość sterowania gamepadem.

(artykuł sponsorowany)

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas. Aby to zrobić, zaznacz wybrany fragment, a następnie wciśnij jednocześnie klawisze„Ctrl” i „Enter”.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Więcej wiadomości z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Skip to content

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: