Reklama

REGIONTEMAT DNIAWIADOMOŚCI

Rypin i Mława: J. Kaczyński o Polskim Ładzie. Będą nowe propozycje dla rolnictwa i przedsiębiorców

Reklama

Wicepremier Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że Polski Ład, choć jest programem wyrównywania szans, jest fałszywie przedstawiany jak rzekome narzędzie zwiększenia obciążenia podatkowego Polaków. Na spotkaniu z mieszkańcami Rypina i Mławy zapowiedział też nowe propozycje dla rolnictwa i przedsiębiorców.

Jarosław Kaczyński mówił, że Polski Ład jest programem zmiany cywilizacyjnej dla Polski. Podkreślił, że będzie ona dotyczyła wszystkich – całej Polski, wszystkich grup społecznych, wszystkich regionów. Dodał, że zmiana ta „jest nastawiona przede wszystkim na to, żeby ta większość Polaków, która mieszka poza największymi ośrodkami miejskimi została odpowiednio doceniona, uzyskała odpowiednie szansę, żeby jej poziom życia zrównał się z poziomem dużych miast”.

Tymczasem, jak ostrzegał wicepremier, w przestrzeni publicznej rozsiewane są kłamstwa o programie Polski Ład. prosił, aby o tym mówić wśród bliskich i znajomych. Stwierdził, że „Polski Ład jest dzisiaj w sposób cyniczny – i można powiedzieć bezczelny – zakłamywany”. „Próbuje się wmówić ludziom przede wszystkim, że on ma zmierzać do tego, żeby w Polsce podnieść podatki dla Polaków – żeby, można powiedzieć, w jakiejś mierze ich ograbić, w szczególności (…) przedsiębiorców. Otóż to jest bezczelne kłamstwo (…). To jest taka sama prawda, jak to, że pani Kopacz przygotowała 500 Plus” – mówił prezes PiS.

Jarosław Kaczyński wskazał, że Polski Ład przewiduje, iż grupa najlepiej zarabiających menadżerów i najbogatszych ludzi spośród przedsiębiorców będzie musiała płacić sprawiedliwą składkę na służbę zdrowia. Zwracał uwagę, że ludzie zarabiający 4, 40, czy 140 tysięcy miesięcznie płacą podobną składkę. Dodał, że bogaci korzystający z prywatnej opieki medycznej, na przykład w przypadkach powikłań pooperacyjnych, trafiają do szpitala państwowego.

Jednocześnie wicepremier wskazał, że na Polskim Ładzie skorzysta pół miliona polskich firm. Mówił, że korzyści z Polskiego Ładu z pewnością odczuje blisko pół miliona mikroprzedsiębiorstw, czyli 40 procent wszystkich polskich podmiotów gospodarczych. Chodzi o firmy notujące do sześciu tysięcy dochodu miesięcznie. W ich przypadku – jak mówił – „to oczywiście te 30 000 zł wolnych od podatku, obniży wyraźnie podatki, podniesie zyski i obniży koszty”.

Jarosław Kaczyński przypomniał, że obecny katalog ulg proponowanych większym podmiotom to kilkanaście rozwiązań, które promują inwestycje i innowacyjność. Wymienił powiązany z inwestycjami estoński CIT, czyli – jak przypomniał – „taki podatek, który się ściąga dopiero przy wypłacie dywidendy”, ulgę na tworzenie prototypów i innowacji, a także ulgi dla startupów oraz dla tych, którzy chcą w nie inwestować także poprzez giełdę. Wicepremier Kaczyński wskazał też ulgi związane z zatrudnianiem pracowników naukowych przy projektach mających na celu wytworzenie innowacji, dla podmiotów, które chcą wejść na giełdę, oraz ulgi konsolidacyjne dla holdingów oraz wzmacniające je.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział rozszerzenie istniejących ulg dla przedsiębiorców i wprowadzenie nowych instrumentów. Przypomniał o rozszerzeniu grupy podmiotów uprawnionych do korzystania z estońskiego CIT-u, który ma być powszechnie dostępny. Powiedział, że będą także ulgi za sprowadzenie do Polski polskiego biznesu prowadzonego za granicą oraz – jak ujął – „coś w rodzaju amnestii dla tych, którzy „optymalizowali podatki” gdzieś za granicą, a dziś chcieliby wrócić i być czyści”. Dodał, że „będą je musieli zapłacić, ale będą czyści”.

„Wsparcie będzie bardzo, bardzo wielkie” – mówił wicepremier. Podkreślił, że podobne metody „stosowano w tzw. tygrysach azjatyckich i niektórych krajach europejskich i przyniosło to bardzo dobre rezultaty. „Chcemy to także zrobić i w Polsce” – zaznaczył Jarosław Kaczyński.

Wicepremier zapowiedział też przedstawienie niebawem programu dla rolnictwa „Polski Ład dla wsi”. Podkreślił, że już w obecnym Polskim Ładzie jest „szereg pomysłów” dla rolnictwa – jak podniesienie opłaty za akcyzę od paliwa, czy rozliczenia przez rachunek powierniczy. W nowym programie – według zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego – znajdzie się wiele rozwiązań dla rolników, w tym „ubezpieczenia dla upraw i hodowli od różnych niespodziewanych wydarzeń – klęsk żywiołowych i gwałtownych spadków cen”. Planowane jest również wspieranie spółdzielni rolniczych.

Polski Ład został podpisany przez liderów Zjednoczonej Prawicy 15 maja. Dokument liczy 130 stron, koncentruje się na reformach i inwestycjach w dziesięciu obszarach: służbie zdrowia, rynku pracy, rolnictwie, infrastrukturze, edukacji i kulturze, cyfryzacji, transformacji energetycznej, wsparciu rodziny, seniorów oraz przedsiębiorstw. W ramach Polskiego Ładu Zjednoczona Prawica zamierza między innymi podwyższyć kwotę wolną od podatku do 30 tysięcy złotych i podnieść drugi próg podatkowy do 120 tysięcy złotych. Kluczowym elementem jest plan zwiększenia nakładów na służbę zdrowia do 7 procent PKB w 2027 roku.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Więcej wiadomości z tej kategorii

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Skip to content

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: