Reklama

CIECHANOWSKIWIADOMOŚCI

Park przy Augustiańskiej w Ciechanowie ma swoją nazwę

Reklama

„Miejski Park Ojców im. Wacława Pikusa”- tak teraz nazywa się nowy park przy ulicy Augustiańskiej w Ciechanowie. Decyzję o nadaniu tej nazwy nowo utworzonemu w czerwcu tego roku parkowi, podjęli radni Ciechanowa podczas ostatniej sesji.

Nazwa propaguje ekologiczną inicjatywę miasta prowadzoną od 2017 roku polegającą na sadzeniu drzew przez ojców nowo narodzonych dzieci. Przy roślinach dodatkowo stawiane są tabliczki z imieniem i nazwiskiem dziecka oraz datą jego urodzenia.

Nazwa jest również odpowiedzią na wniosek Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej w sprawie upamiętnienia Wacława Pikusa – zasłużonego mieszkańca ziemi ciechanowskiej.

Wacław Pikus urodził się 7 czerwca 1908 roku w Grędzicach koło Ciechanowa w rodzinie chłopskiej. W Ciechanowie ukończył Gimnazjum im. Zygmunta Krasińskiego, zdając maturę w 1929 roku. Po odbyciu szkolenia wojskowego w szkole podchorążych został przyjęty na studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, które ukończył w 1934 roku, uzyskując dyplom magistra filozofii w zakresie historii. Po studiach podjął pracę nauczyciela i wstąpił do ZNP. We wrześniu 1939 roku uczestniczył we wszystkich walkach 29 PAL w stopniu podporucznika jako adiutant dowódcy I dywizjonu. Po przegranej kampanii wrześniowej nie poszedł do niewoli niemieckiej, osiedlił się w powiecie ciechanowskim zatajając udział w wojnie, swój stopień oficerski i zawód nauczycielski. Wiosną 1940 roku wstąpił do tworzącej się na terenie powiatu podziemnej organizacji wojskowej ZWZ przyjmując pseudonim „Wir”. Pełnił w niej szereg funkcji począwszy od dowódcy plutonu, a w latach 1942-1943 objął funkcję Komendanta Obwodu (powiatu) Ciechanów Armii Krajowej, a następnie szefa sztabu w Inspektoracie Ciechanów. 11 listopada 1942 roku rozkazem Naczelnego Wodza generała Władysława Sikorskiego został awansowany na porucznika. Jako nauczyciel w czasie okupacji niemieckiej aktywnie uczestniczył w tajnym nauczaniu młodzieży. W styczniu 1945 roku po rozwiązaniu AK ujawnił się i następnie został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. W latach 1945-1956 spotykał się razem z rodziną z licznymi szykanami władzy komunistycznej. W 1948 roku rozpoczął pracę w Liceum Pedagogicznym, a 1957 roku został organizatorem i dyrektorem Studium Nauczycielskiego w Ciechanowie. Był też członkiem-założycielem Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej, uczestniczył w pracach Ciechanowskiego Towarzystwa Naukowego. Wacław Pikus za działalność niepodległościową, zawodową i społeczną został uhonorowany wieloma odznaczeniami, wśród nich Krzyżami Kawalerskim i Oficerskim Orderu Polonia Restituta, tytułem Zasłużonego Nauczyciela i odznaką ZNP za tajne nauczanie. W 1987 roku został laureatem nagrody „Ciechanowianina Roku” imienia dr. Franciszka Rajkowskiego. Wacław Pikus zmarł w 1995 roku i został pochowany na cmentarzu komunalnym w Ciechanowie.

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas. Aby to zrobić, zaznacz wybrany fragment, a następnie wciśnij jednocześnie klawisze„Ctrl” i „Enter”.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Edyta Szewczyk

dziennikarz, wydawca

Więcej wiadomości z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Skip to content

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: