Reklama

REGIONWIADOMOŚCI

Otwarcie Domu Pamięci w Płońsku. To muzeum dwóch narodów

Reklama

W piątek 20 października odbędzie się oficjalne otwarcie Domu Pamięci w Płońsku. To muzeum dwóch narodów, które zostało urządzone w zabytkowej kamienicy przy ul. Warszawskiej 2.

W Domu Pamięci została urządzona wystawa „Spójrz – przypomnij”, która przedstawia historię społeczności żydowskiej Płońska i okolic, przedwojenne relacje mieszkańców oraz ich bogate życie społeczne, polityczne i kulturalne.

Część zbiorów to bezpośrednie relacje płońszczan – wyjaśnia rzecznik płońskiego ratusza Filip Przedpełski.

 

W historię Płońska wpisana jest tradycja narodu żydowskiego. Szczególne znaczenie żydowska społeczność Płońska uzyskała po potopie szwedzkim i otrzymaniu w 1670 r. od króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego przywileju, na mocy którego Żydzi mogli budować domy i bożnice, a także produkować piwo. Do wybuchu II wojny światowej obie społeczności żyły wspólnie, budowały i zmieniały Płońsk.

Ważny głos na wystawie stanowią wspomnienia urodzonego w Płońsku Dawida Ben Guriona, jednego z założycieli i pierwszego premiera państwa Izrael.

 

Remont zabytkowej kamienicy i urządzenie w niej Domu Pamięci kosztowało blisko 3,5 mln zł. Inwestycja została dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Otwarcie Domu Pamięci odbędzie się w piątek 20 października o godz. 11:00 w kamienicy przy ul. Warszawskiej 2.

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas. Aby to zrobić, zaznacz wybrany fragment, a następnie wciśnij jednocześnie klawisze„Ctrl” i „Enter”.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Edyta Szewczyk

dziennikarz, wydawca

Więcej wiadomości z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Skip to content

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: