Reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Księgi wieczyste online – jak uzyskać do nich dostęp?

Reklama

Z roku na rok coraz więcej spraw można załatwić przez internet. Już od kilku lat istnieje możliwość elektronicznego sprawdzenia treści księgi wieczystej. Jak to zrobić? Czy sprawdzenie księgi wieczystej online wiąże się z kosztami?

Elektroniczne księgi wieczyste – co to takiego?

Przez długi czas księgi wieczyste były prowadzone w formie papierowej. Kilku lat temu w tym zakresie doszło jednak do istotnej zmiany – księgi wieczyste zaczęły być prowadzone w systemie teleinformatycznym Elektroniczne Księgi Wieczyste (EKW). Stąd też określenie „elektroniczna księga wieczysta”.

Co się stało z prowadzonymi wcześniej w formie papierowej księgami wieczystymi? One również zostały przeniesione do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie teleinformatycznym. Stworzenie tego systemu pozwoliło zrealizować jedną z najważniejszych zasad instytucji ksiąg wieczystych – mowa o jawności formalnej.

Przed 2003 r., a zatem momentem gdy rozpoczęto informatyzację ksiąg wieczystych, z treścią księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości można było zapoznać się jedynie w sądzie wieczystoksięgowym właściwym według miejsca położenia nieruchomości. Dziś jest to możliwe bez często uciążliwej podróży.

Przeglądanie treści ksiąg wieczystych za darmo – czy to możliwe?

W kontekście ksiąg wieczystych często pojawia się pytanie, czy dostęp do systemu teleinformatycznego EKW jest bezpłatny. Czy z treścią ksiąg wieczystych można zapoznać się bez ponoszenia opłat? Owszem – wymaga tego wspomniana zasada jawności formalnej, zgodnie z którą każda osoba posiadająca numer księgi wieczystej, może zapoznać się z jej treścią.

Aby przeglądać treść księgi wieczystej, wystarczy:

  • Przejść na stronę internetową ekw.ms.gov.pl
  • Wybrać opcję „Przeglądanie księgi wieczystej”
  • W odpowiednie pola wpisać numer księgi wieczystej
  • Kliknąć „Wyszukaj księgę”
  • Wybrać opcję „Przeglądanie aktualnej treści KW”

Zapoznanie się z treścią księgi wieczystej nie wiąże się z koniecznością dokonania żadnych opłat. Jednak opłaty są już pobierane  za m.in. wydanie odpisu księgi wieczystej czy wyciągu z księgi wieczystej. Więcej o informacji o opłatach związanych z księgami wieczystymi można znaleźć w tym artykule: https://ksiegi-wieczyste.org/ksiegi-wieczyste-za-darmo-co-dokladnie-jest-bezplatne/.

Co zawiera księga wieczysta?

Zarówno prowadzone wcześniej w formie papierowej księgi wieczyste, jak i księgi wieczyste zakładane i prowadzone w systemie teleinformatycznym mają określoną strukturę. Informacje umieszcza się w jednym z czterech działów – są to:

  • Dział I-O „Oznaczenie nieruchomości”. Powiela się tam informacje znajdujące się w ewidencji gruntów – dotyczą one m.in. położenia nieruchomości.
  • Dział I-Sp „Spis praw związanych z własnością”. W tym dziale znajdują się wpisy praw związane z prawem własności nieruchomości, np. użytkowanie wieczyste.
  • Dział II – Własność. Tu można znaleźć informacje o właścicielu (właścicielach) nieruchomości.
  • Dział III – Prawa, roszczenia i ograniczenia. Właściwy do umieszczenia wpisów o ograniczonych prawach rzeczowych, np. służebności przejazdu.
  • Dział IV – Hipoteka. Jeżeli na nieruchomości zostały ustanowione hipoteki (np. umowna, przymusowa), to informacje o nich można znaleźć właśnie w tym dziale.

Dzięki wprowadzeniu działów (które są z kolei podzielone na rubryki i pola) możliwe jest szybkie znalezienie odpowiedzi na poszukiwane pytania.

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas. Aby to zrobić, zaznacz wybrany fragment, a następnie wciśnij jednocześnie klawisze„Ctrl” i „Enter”.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Więcej wiadomości z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Skip to content

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: