Reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Internet porównanie ofert – jak wybrać najlepszy stacjonarny dostęp do sieci?

Reklama

Z danych zgromadzonych przez Bank Światowy wynika, że dostęp do internetu w Polsce ma ponad 84% mieszkańców. Coraz więcej osób może korzystać ze światłowodów, które zapewniają bardzo szybkie pobieranie i upload danych. Oczywiście, nie wszyscy mają taką możliwość, ale w niektórych lokalizacjach mieszkańcy mogą nawet przebierać w propozycjach. Na co zwrócić uwagę, wybierając ofertę szybkiego internetu? Jakie parametry mają największe znaczenie?

Dostęp do internetu w Polsce

Informacje na temat dostępności internetu w naszym kraju różnią się w zależności od źródeł. Z raportu “Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2021 roku”, przygotowanego przez ZUS, wynika, że możliwość podłączenia do sieci ma już ponad 92% Polaków. To oznacza wzrost o ponad 5 p.p. w ujęciu rocznym. Zwiększył się również odsetek osób, które mogą korzystać z szerokopasmowego stacjonarnego dostępu do sieci oraz szerokopasmowego mobilnego internetu. W 2021 roku było to odpowiednio 68,8% i 72%.

Jak widać, więcej Polaków znajduje się w zasięgu szerokopasmowego mobilnego internetu. Stacjonarny ma jednak kluczową przewagę nad łączem udostępnianym przez operatorów sieci komórkowych – brak limitu transferu. Nawet jeśli firma twierdzi, że nie nakłada limitów na internet mobilny, to w praktyce – po przekroczeniu określonej ilości transferu miesięcznie – prędkość często zostaje ograniczona do bardzo niskich wartości. Oczywiście, zawsze można dokupić pakiet i korzystać, ale pod względem finansowym może być to nieopłacalne.

Jak wyglądają różnice, jeśli chodzi o prędkość? Przede wszystkim pokazują, że internet stacjonarny mocno przyspiesza. 42 miliony testów, wykonane na platformie SpeedTest, pokazują, że średnia prędkość sieci w Polsce wynosi 110 Mb/s. Oznacza to wzrost o 28% w stosunku do 2021 roku. W przypadku mobilnego dostępu również nastąpiła poprawa, ale o 12% (do 42 Mb/s). W obu przypadkach przyspieszył również upload, czyli wysyłanie danych. Wynik zwiększył się odpowiednio o 27% (do 42 MB/s) w przypadku internetu stacjonarnego i o 9% (do 11 Mb/s) dla mobilnego.

Stacjonarny dostęp do sieci – jak wybrać?

Im dokładniej sprawdzimy i porównamy oferty dostępu do sieci, tym bardziej będziemy zadowoleni z podjętej decyzji. Należy zwrócić uwagę na wiele kwestii, w szczególności:

  • Dostęp w danej lokalizacji – nie ma sensu zagłębiać się w opis oferty, skoro i tak nie jest dostępna tam, gdzie mieszkamy. Być może istnieje możliwość doprowadzenia sieci do naszego domu, ale będzie to się wiązać z bardzo wysokimi kosztami. W tej kwestii polecamy skorzystanie ze specjalnej wyszukiwarki jak choćby: https://teletropiciel.pl/ dzięki której w szybki sposób sprawdzimy, który operator oferuje swoje usługi pod naszym adresem.
  • Koszt podłączenia – przeważnie instalacja kosztuje od kilku do kilkudziesięciu złotych. Zdarza się, że jest to kilkaset złotych. Natomiast w przypadku gdy trzeba doprowadzić światłowód do nieruchomości, koszty mogą dochodzić nawet do kilku tysięcy złotych.
  • Prędkość pobierania (wyrażona w MB/s) – im większa, tym lepiej, niemniej warto brać pod uwagę indywidualne potrzeby. Jeśli korzystamy z sieci głównie do przeglądania stron WWW i oglądania filmów w serwisach wideo, wystarczy ok. 300 Mb/s, nawet jeśli z sieci będzie korzystać kilku użytkowników jednocześnie. Wyższych prędkości potrzebują Ci, którzy oglądają produkcje w jakości 4K lub grają w wymagające gry online. Jeśli aktywność ogranicza się do przeglądania serwisów, nie zauważymy różnicy między 100 MB/s a 1 GB/s. Z raportu „Global Broadband Experience Scorecards” wynika, że już 10 Mb/s wystarczy do swobodnego korzystania z sieci, o ile tylko odbieramy pocztę, przeglądamy strony lub korzystamy z komunikatorów.
  • Prędkość wysyłania (również wyrażona w Mb/s) – w tym przypadku ta sama zasada – im więcej, tym lepiej, ale już kilkadziesiąt Mb/s wystarczy, żeby szybko wysyłać pliki do sieci czy przesyłać e-maile z załącznikami.
  • Czas dostawy – czyli kiedy sprzęt do nas dotrze. Przeważnie będzie to 48 godzin.
  • Czas umowy – przeważnie zawierana na 12-24 miesięcy. Na rynku są jednak oferty bez terminowego zobowiązania – wtedy opłata jest wyższa, ale mamy też większą swobodę. Przykładowo, można skorzystać z innej oferty, jeśli akurat pojawi się jakaś atrakcyjna propozycja.
  • Promocje – zdarza się, że operatorzy proponują korzystanie z oferty przez określony czas bez opłat, np. 3 lub 6 miesięcy. To może znacznie obniżyć całkowity koszt całej umowy.
  • Co jest w cenie – często w ramach pakietu można korzystać bez dopłat z określonych usług. Może to być, np. dostęp do oferty typu wideo na życzenie.

Oczywiście, internet stacjonarny nie jest najlepszym rozwiązaniem dla każdego. W wielu przypadkach lepiej sprawdza się mobilny dostęp do sieci. Dużą zaletą tego rozwiązania jest możliwość zabrania ze sobą sprzętu tam, gdzie się przeprowadzimy. Po mobilny dostęp do sieci sięgają m.in. osoby, które wynajmują mieszkanie. Dzięki temu w razie przeprowadzki mogą z niego korzystać w aktualnym miejscu zamieszkania. Pamiętajmy jednak, że użytkowanie internetu mobilnego zawsze wiąże się z ograniczeniami transferu.

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas. Aby to zrobić, zaznacz wybrany fragment, a następnie wciśnij jednocześnie klawisze„Ctrl” i „Enter”.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Więcej wiadomości z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Skip to content

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: