Reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Czym jest Ethereum? Krótka historia tego blockchain’a

Reklama

Ether (ETH) to druga co do wielkości kryptowaluta – jej kapitalizacja we wrześniu 2022 roku wyniosła 791.3 mld złotych. Została ona zbudowana na blockchainie Ethereum.

Pomysłodawcom tego projektu był wówczas 19-letni Vitalik Buterin, który w 2013 roku napisał white paper tego blockchaina. Ten utalentowany programista zauważył kilka słabości w kodzie Bitcoina m.in.: brak możliwości tworzenia smart kontraktów i zdecentralizowanych aplikacji. Sieć Ethereum rozpoczęła działalność w lipcu 2015 roku dzięki środkom zebranym podczas ICO (Intial Coin Offering). Jej wyjątkową cechą jest to, że posiada ona swój własny język skryptowy, dzięki któremu może tworzyć własne systemy, programy oraz obliczenia. Co ciekawe Ethereum pozwala również na stworzenie na jego bazie zupełnie nowego tokenu, który może być wykorzystany w ściśle określonych celach. Najpopularniejszymi tokenami na omawianym blockchainie są: ERC-20, ERC-223, ERC-721. Nie jest to więc jedynie waluta cyfrowa, ale platforma wykorzystująca wiele technologii.

Ethereum 2.0

Przed projektem Etehreum stoi bardzo ważne wydarzenie zwane „The Merge”. Oznacza to, że projekt przejdzie z technologii Proof of Work (PoW) na technologię Proof of Stake (PoS). Proof of Work to tradycyjne kopanie bloków koparkami przez górników, dzięki któremu „wydobywa” się nowe kryptowaluty. Celem Proof of Stake jest rozwiązanie problemów Proof of Work takich jak duże zużycie energii. Proof of Stake zwany jest algorytmem konsensusu, a jego uczestnicy nie muszą przedstawiać wymagającego dowodu obliczeniowego, a jedynie udowodnić, że stakowali monety. To walidatorzy (nie górnicy) mają odpowiadać za tworzenie nowych bloków oraz weryfikację transakcji. Co ciekawe każdy posiadacz ETH może stać się walidatorem, wystarczy, że będzie posiadać 32 ETH i komputer stale podłączony do Internetu z oprogramowaniem do weryfikacji sieci. Walidator następnie musi zdeponować 32 ETH na specjalnym smart kontrakcie. Głównym źródłem zysków dla takiego walidatora mają nowe monety ETH.

Uruchomienie nowego blockchaina Etherum 2.0 odbywa w trzech etapach:

  • Faza 0 – The Beacon Chain – to wprowadzenie Proof of Stake obok aktualnie istniejącej sieci opartej na Proof of Work.
  • Faza 1 – The Merge – faza ta polega na połączeniu The Beacon Chain z obecną siecią Ethereum.
  • Faza 2 – Shard Chain – implementacja kolejnych rozwiązań technologicznych, dzięki którym obciążenie sieci będzie rozłożone pomiędzy 64 łańcuchy odłamkowe. Dzięki temu zabiegowi zostanie zwiększona skalowalność sieci.

Obiecująca przyszłość Ethereum?

Przejście na Etherum 2.0 dobiega powoli końcowi, wielu entuzjastów widzi w tym zabiegu szanse na to, że kurs ETH poszybuje w górę. ETH 2.0 pozwoli użytkownikom zarabianie od posiadanych tokenów Ethereum. Nowa sieć ma być również bezpieczniejsza i szybsza w użytkowaniu (aż 100 000 transakcji na sekundę). Czy dzięki The Merge ETH dorówna BTC? Możesz sam się przekonać nabywając swoje własne kryptowaluty poprzez kupno Ethereum.

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas. Aby to zrobić, zaznacz wybrany fragment, a następnie wciśnij jednocześnie klawisze„Ctrl” i „Enter”.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Więcej wiadomości z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Skip to content

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: