Reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Wpływ długotrwałego stresu na zdrowie psychiczne – jak sobie radzić?

Reklama

Stres w dzisiejszych czasach to powszechne zjawisko, którego nie da się całkowicie wyeliminować z życia. Sporadyczne, stresujące sytuacje zwykle nie mają wpływu na zdrowie. W niektórych sytuacjach stres może przynosić pozytywne efekty: motywując do działania, dokonania pozytywnych zmian w życiu. Problem pojawia się w przypadku przewlekłego stresu. Wymagająca praca, problemy finansowe, poważna choroba mogą w istotny sposób wpłynąć na zdrowie psychiczne. Jakie są objawy przewlekłego stresu i jak on wpływa na samopoczucie? Z jakimi konsekwencjami wiąże się przewlekły stres? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Przewlekły stres – objawy

Stres to reakcja organizmu na trudne sytuacje. Organizm produkuje wówczas adrenalinę, czyli hormon wydzielany przez nadnercza. Adrenalina wydzielana jest w sytuacjach wymagających szybkiego podejmowania decyzji i działania. Zatem stres okazuje się pomocny w przypadku poważnych zagrożeń i nie wpływa negatywnie na zdrowie, ponieważ organizm przystosowuje się do zmieniających warunków.

Z kolei przewlekłym stresem określa się stan, w którym człowiek przez dłuższy czas pozostaje w stanie napięcia. Najczęściej z przewlekłym stresem borykają się osoby wykonujące pracę wymagającą dużej koncentracji, podejmowania natychmiastowych decyzji. Do grup zawodowych obarczonych ryzykiem przewlekłego stresu należą m.in. lekarze, ratownicy medyczni, strażacy, policjanci, piloci. W przypadku zaobserwowania takich objawów jak:

  • zaburzenia koncentracji,
  • bezsenność,
  • utrata wagi ciała bez stosowania diety,
  • spadek popędu seksualnego,
  • zmęczenie mimo odpoczynku,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • bóle głowy,

należy skonsultować je z lekarzem, by uniknąć poważniejszych skutków zdrowotnych.

Jak długotrwały stres wpływa na zdrowie psychiczne?

Długotrwały stres negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne. W zależności od intensywności bodźców oraz czasu, w którym organizm zmuszony jest działać na najwyższych obrotach, może się przyczynić do wielu problemów z psychiką. Skutkiem długotrwałego stresu może być obniżenie nastroju, problemy z pamięcią, zaburzenia koncentracji, depresja, a nawet stany lękowe. Osoby zmagające się ze skutkami przewlekłego stresu mogą mieć problemy z prawidłowymi relacjami z innymi ludźmi. Zwykle to właśnie rodzina, przyjaciele lub najbliżsi współpracownicy zauważają niepokojące objawy.

Skutki długotrwałego stresu na zdrowie psychiczne będą się różnić w zależności od kondycji psychicznej i umiejętności rozładowywania napięcia. Jeśli zauważasz u siebie niepokojące objawy, o swoje zdrowie psychiczne możesz zadbać podczas konsultacji ze specjalistą: https://enel.pl/lekarze/warszawa/psychiatra_144/.

Jak sobie radzić z przewlekłym stresem?

Przewlekły stres ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne, dlatego warto zadbać o samopoczucie, aby zminimalizować jego skutki. Należy pamiętać o odpowiedniej ilości snu, prawidłowej diecie, aktywności fizycznej i odpoczynku, zwłaszcza w przypadku osób, którego nie mają możliwości wyeliminowania stresu z życia. Regularne ćwiczenia dostosowane do kondycji fizycznej pozwalają pozbyć się nagromadzonego napięcia i mają pozytywny wpływ na samopoczucie i ogólny stan zdrowia. Dobre rezultaty mogą przynieść również techniki relaksacyjne, a także zajmowanie się hobby.

W przypadku skutków długotrwałego stresu ogromne znaczenie ma wsparcie najbliższych. Spędzanie czasu z rodziną czy przyjaciółmi pozwala odciąć się od codziennych problemów i zachować równowagę psychiczną. W przypadku długotrwałego stresu konieczne jest znalezienie czasu na regularny odpoczynek.

Nie zawsze jednak takie działania przynoszą pożądane efekty. W niektórych przypadkach konieczna będzie pomoc lekarza psychiatry. Depresja czy stany lękowe wymagają odpowiedniej diagnozy i wdrożenia specjalistycznego leczenia, dlatego nie należy zwlekać się z umówieniem wizyty.

(artykuł sponsorowany)

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas. Aby to zrobić, zaznacz wybrany fragment, a następnie wciśnij jednocześnie klawisze„Ctrl” i „Enter”.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Więcej wiadomości z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Skip to content

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: