
Nowoczesna technologia nie jest zarezerwowana dla młodych ludzi – starsze osoby z powodzeniem mogą wykorzystać nowinki elektroniczne i dostosować je do swoich celów i upodobań. Podpowiadamy, czy tablet dla seniora to dobry pomysł i jak wybrać odpowiedni model.
Jakie korzyści przyniesie seniorowi tablet?
Rynek tabletów jest ogromny. Rokrocznie producenci elektroniki wydają nowe sprzęty wyposażone w kolejne udogodnienia – najpierw warto więc rzucić okiem na nowy, aktualny ranking tabletów: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-tabletow.bhtml.
Wśród korzyści, które tablet może przynieść seniorowi, z pewnością można wymienić to, że obsługa takiego sprzętu może być dużo wygodniejsza, niż obsługa smartfona. Wiąże się to z prostym faktem – tablet jest po prostu większy, przez co senior może wyświetlać na ekranie naprawdę duże litery i obrazy.
Tablet jest także świetnym narzędziem do podtrzymywania relacji, np. z rodziną i znajomymi. Wystarczy komunikator z funkcją wideo, aby przy intuicyjnej obsłudze senior z łatwością mógł połączyć się z bliskimi na rozmowę.
Taki sprzęt to także źródło informacji. Starsza osoba będzie mogła korzystać z internetu tak, jak sobie zażyczy – przejrzy informacje, wyszuka interesujące ją ciekawostki, obejrzy film, na przykład w serwisie YouTube albo na platformie streamingowej.
Na tablecie można zainstalować aplikacje do monitorowania zdrowia i aktywności, co może realnie ułatwić seniorowi życie. Dodatkowo tablet to także edukacja i rozrywka – senior może czytać e-booki albo, na przykład, grać w ulubione gry.
Tablet jest tak naprawdę nieco większą i przyjemniejszą wersją smartfona, a dodatkowo można podpiąć do niego klawiaturę, jeżeli senior zechce napisać coś tak, jak na tradycyjnym komputerze.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze tabletu?
Sprzęt musi być przede wszystkim prosty w obsłudze. Wybieraj więc takie tablety, których oprogramowanie będzie nieskomplikowane, a interfejs intuicyjny. Ważny jest także rozmiar ekranu – 10 cali wystarczy, by komfortowo korzystać z tabletu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na jeszcze większy sprzęt.
Istotny jest też czas pracy na baterii, aby senior nie musiał ciągle pamiętać o ładowaniu tabletu, a także to, w jakie aplikacje jest wyposażony – albo jakie można na nim zainstalować.
Jeżeli senior nie ma w domu internetu, musi mieć tablet pozwalający na łączność z siecią poprzez kartę SIM. Dodatkowo dobrze jest sprawdzić, czy dane urządzenie posiada tryb uproszczony, w którym istnieje możliwość ukrycia części ikon, aplikacji i znaczne powiększenie czcionek. Dzięki temu starsza osoba nie będzie rozpraszała się nadmiarem niepotrzebnych bodźców i będzie mogła skupić się tylko na tym, z czego realnie zechce korzystać.
Jak pomóc seniorowi oswoić się z technologią?
Część osób starszych miewa problem z oswojeniem się z nowinkami technologicznymi. Nierzadko wynika to z lęku przed nieznanym, szczególnie jeżeli wcześniej senior nie korzystał z udogodnień elektronicznych.
Należy mu więc pokazać korzyści, jakie płyną z używania takich sprzętów, a następnie pomóc przebrnąć mu przez najtrudniejszy początek. Skonfiguruj więc tablet razem z nim, tłumacząc krok po kroku, co robisz i jakie będą tego następstwa.
Możesz także stworzyć instrukcję w tradycyjnej formie – na kartce – do której senior będzie mógł w każdej chwili sięgnąć, aby dowiedzieć się, co należy zrobić, by osiągnąć określony cel.
Motywuj, wspieraj i rozmawiaj. Zawsze oferuj swoją pomoc, wytłumacz też, jak korzystać z wyszukiwarek internetowych w celu odnalezienia odpowiedzi na pytania. Zapewnij seniora, że w każdej chwili pomożesz mu w problemach, na przykład w rozmowie telefonicznej.
Na koniec nie zapomnij o krótkim szkoleniu z bezpieczeństwa w sieci. Naucz starszą osobę, że nie powinna bezkrytycznie podawać swoich danych, klikać podejrzanych linków ani pobierać ryzykownych treści na swoje urządzenie. Gwarantujemy, że po czasie senior doceni fakt, jak tego typu technologia ułatwia i uprzyjemnia życie!
(artykuł sponsorowany)