Reklama

CIECHANOWSKIKULTURATEMAT DNIAUMWMWIADOMOŚCI

Poznaliśmy nazwisko Ciechanowianina Roku 2023. Laureatką tytułu została Bogumiła Umińska

Reklama

Bogumiła Umińska została laureatką nagrody im. dr. Franciszka Rajkowskiego za 2023 r. Nagroda jest równoznaczna z tytułem Ciechanowianina Roku.

Bogumiła Umińska jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie, Wydziału Rolniczego Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie oraz Wydziału Historycznego Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, gdzie w 2015 r. uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych. Skończyła również Podyplomowe Studium Muzeologiczne w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Laureatka nagrody Liber Mazovia 2020 za publikację Aktywność społeczno-gospodarcza ziemian guberni płockiej w latach 1865–1914.

Od 1984 r. pracuje w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, jest kierownikiem działu historycznego tej placówki. Autorka wielu wystaw, informatorów oraz artykułów w prasie regionalnej i w periodykach naukowych, książek, dotyczących północnego Mazowsza w XIX i XX wieku, ruchu niepodległościowego i mazowieckiego ziemiaństwa. Inicjatorka cyklu konferencji naukowych Ziemianie Mazowsza oraz redaktorka wydawnictw z nimi związanych.

Dr Bogumiła Umińska jest także członkiem Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej oraz Komisji Rewizyjnej Oddziału Północnomazowieckiego Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Łączy pracę zawodową z osobistą pasją historyczną. Jak czytamy w uzasadnieniu wniosku o przyznanie nagrody im. Rajkowskiego: „Jej zaangażowanie na rzecz promowania historii naszego regionu daleko wykracza poza standardowy zakres obowiązków. Prezentowane projekty mają charakter autorski i podparte są profesjonalnymi badaniami naukowymi”.

Wręczenie nagrody odbędzie się w styczniu 2024 r. w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas. Aby to zrobić, zaznacz wybrany fragment, a następnie wciśnij jednocześnie klawisze„Ctrl” i „Enter”.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Edyta Szewczyk

dziennikarz, wydawca

Więcej wiadomości z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Skip to content

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: