
„Wojna na Ukrainie. Pomoc humanitarna jako wyzwanie dla instytucji polityki społecznej i pracy socjalnej”. To temat przewodni sympozjum naukowego, które odbyło się na Wydziale Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych Państwowej Uczelni Zawodowej w Ciechanowie.
W wydarzeniu wzięli udział samorządowcy, pracownicy socjalni, pracownicy polityki społecznej, a także uczniowie ciechanowskich szkół. Liczne audytorium miało okazję wysłuchać wykładów dotyczących lokalnych działań pomocowych na rzecz Ukrainy jak i doświadczeń wynikających z organizowania i koordynowania pomocy humanitarnej.
Jak mówi w rozmowie z Radiem 7 dr Marcin Bąkiewicz z Fundacji Conviventia im. Juliusza Słowackiego, z perspektywy roku wsparcia dla naszych wschodnich sąsiadów, zmienił się rodzaj i częstotliwość pomocy. Fundacja wysłała na Ukrainę ponad 30 transportów z pomocą humanitarną. Na początku był to jeden transport na tydzień, teraz jest jeden na miesiąc.
O najmłodszych beneficjentach pomocy na terytorium Ukrainy, z perspektywy wolontariuszki opowiedziała ukraińska artystka Swietłana Zabara. Wspólnie z misją humanitarną studentów i Fundacją Conviventia od pierwszych dni wojny realizuje projekt art-terapii.
W ramach projektu, dzieci namalowane przez siebie obrazki ofiarowują ukraińskim żołnierzom przebywającym w szpitalach.