Reklama

DZIAŁDOWSKIWIADOMOŚCI

Najpierw Niemcy, później Rosjanie. W Działdowie zostaną uczczone ofiary obu totalitaryzmów

Reklama

Przed nami Obchody Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach. Wydarzenie odbędzie się w środę 18 stycznia w Działdowie.

Uroczystości rozpoczną się przy tablicach upamiętniających ofiary obozów. Następnie odbędzie się msza święta w kościele pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Na koniec zaplanowano uroczystości na placu obozowym KL Soldau przy ul. Grunwaldzkiej. Obchody Dnia Pamięci organizowane są od 3 lat. Zainicjowane zostały przez sejmik województwa warmińsko-mazurskiego.

Zimą 1939 r. na terenie byłych koszar wojskowych hitlerowcy utworzyli obóz zagłady KL Soldau. Zamordowano tam kilkanaście tysięcy osób. W styczniu 1945 r. do Działdowa wkroczyła Armia Czerwona, a teren obozu zaczął pełnić funkcję Nakazowo-Rozdzielczego Obozu NKWD, skąd więzionych tam ludzi wywożono do rosyjskich łagrów.

Organizatorami wydarzenia są Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Starostwo Powiatowe w Działdowie oraz Urząd Miasta Działdowo. Początek uroczystości o godz. 11:30.

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas. Aby to zrobić, zaznacz wybrany fragment, a następnie wciśnij jednocześnie klawisze„Ctrl” i „Enter”.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Adam Ejnik

dziennikarz, wydawca

Więcej wiadomości z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Skip to content

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: