Reklama

MŁAWSKIWIADOMOŚCI

Mławska grupa rekonstrukcji odwiedziła Ornetę. Mławianie tym razem udawali Holendrów

Reklama

Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Mława uczestniczyła w kolejnym projekcie. Tym razem mławianie uświetnili inscenizację obrony zrzutowiska Driel. Jest to epizod bojowego lądowania polskiej 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej pod Arnhem w Holandii w 1944 r.


Rekonstrukcja odbyła się w Ornecie w województwie warmińsko-mazurskim i wzięły w niej udział również elitarne spadochronowe grupy rekonstrukcyjne. Impreza została zaprezentowana widzom na terenie dawnego lotniska, a celem wydarzenia było uczczenie 75. rocznicy polskiego czynu zbrojnego, a w szczególności walk polskiej I Samodzielnej Brygady Spadochronowej podczas operacji powietrzno-desantowej na terenie okupowanej Holandii.
Mławianie wcielili się w ludność cywilną, która uciekała pod naporem niemieckiego okupanta. Następnie, po zaciętych  walkach „holenderskiego” ruchu oporu i wojsk aliantów nasza grupa jako „ludność holenderska” witała żołnierzy.
Mławianie podczas wyjazdu spotkali się również z burmistrzem Ornety Ireneuszem Popielem, który podziękował im za udział w widowisku.

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas. Aby to zrobić, zaznacz wybrany fragment, a następnie wciśnij jednocześnie klawisze„Ctrl” i „Enter”.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Adam Ejnik

dziennikarz, wydawca

Więcej wiadomości z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Skip to content

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: