
Uroczystości patriotyczne w 80. rocznicę utworzenia obozu NKWD w Ciechanowie i dokonywanych z niego wywózek na Sybir.
Oprócz aresztowanych mieszkańców północnego Mazowsza, w ciechanowskim obozie NKWD, internowano osoby pochodzące z obecnych województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Zatrzymani trafiali do obozu głównie pieszo. Ze względu na ciężkie warunki wielu więźniów zmarło. Obóz miał charakter kontrolno-filtracyjny. Łączna liczba internowanych, a następnie wywiezionych bydlęcymi wagonami kolejowymi w głąb Rosji, sięga kilkudziesięciu tysięcy osób.
Jutrzejsze (21 marca) uroczystości w Ciechanowie rozpocznie spotkanie pokoleń. O godz. 11:00 w budynku ekspozycyjnym Muzeum Szlachty Mazowieckiej spotkają się uczniowie Technikum Lotniczego ZDZ i harcerze ZHP z członkami rodzin ofiar obozu. Następnie o godz. 13:00 w Kościele Farnym zostanie odprawiona msza i zapalone znicze przy pomnikach u podnóża Farskiej Góry. Znicze Pamięci zostaną również zapalone przy Pomniku Ofiar Obozu NKWD przy ul. 17 Stycznia 48 (g. 14:15-14:30). Wydarzenie zakończy wizyta w Szkole Podstawowej nr 6 oraz „Marsz Milczenia” od pomnika ofiar do dworca kolejowego.
Wydarzenie jest organizowane przez członków Rodzin Ofiar Obozu z Pomorza, Warmii i Mazur i Mazowsza, we współpracy z Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.