Reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Irygator do zębów – jak działa? Rodzaje irygatorów

Reklama

Aby utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej, powinniśmy stosować odpowiednie przyrządy, urządzenia i preparaty, jak np. szczoteczki soniczne, pasty do zębów czy nici dentystyczne. Alternatywą dla tych ostatnich jest irygator dentystyczny do zębów. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, jak działają wspomniane urządzenia i kto może z nich korzystać. Oprócz tego poznasz rodzaje irygatorów, ich budowę, cenę oraz wiele innych informacji na temat tego typu urządzeń.

Irygator dentystyczny to urządzenie, które czyści nie tylko zęby, ale i całą jamę ustną za pomocą wody lub specjalnego płynu. Ciśnienie sprawia, że ciecz dociera do trudno dostępnych miejsc, np. przestrzeni międzyzębowych, precyzyjnie oczyszczając je z płytki nazębnej, osadów i resztek pokarmowych.

Wyglądem przypomina on szczoteczkę elektryczną, lecz nie posiada standardowej końcówki, a cienką rurkę. Najważniejszym elementem urządzenia jest silnik elektryczny, który napędza pompę połączoną ze zbiornikiem na wodę. Przez dyszę strumieniową na końcu irygatora przedostaje się sprężone powietrze. Strumień wody jest bardzo wąski, więc nie uszkadza tkanek dziąseł.

Jak działa irygator?

Jak działa irygator do zębów? Swoim wyglądem nieco przypomina myjkę ciśnieniową. Wykorzystuje wodę i powietrze do oczyszczania zakamarków jamy ustnej, do których nie dociera zwykła szczoteczka. Urządzenie irygacyjne pozbywa się nie tylko resztek pożywienia, ale też nadaje się do czyszczenia elementów aparatu ortodontycznego.

Jakie efekty przynosi regularne stosowanie irygatora dentystycznego? Wśród nich możemy wymienić poprawienie kondycji zębów i dziąseł, ochronę przed próchnicą i usuwanie osadu z przestrzeni międzyzębowych, które są środowiskiem idealnym do rozwoju stanów zapalnych.

Do irygatora dołączane są końcówki wymienne z różnym przeznaczeniem. Wśród nich można znaleźć te do czyszczenia języka, elementów aparatu ortodontycznego czy do codziennego czyszczenia jamy ustnej.

Rodzaje irygatorów do zębów

Wyróżniamy następujące typy irygatorów do zębów:

  • Stacjonarny

Zapewnia maksymalne możliwe ciśnienie wody, lecz musi być podłączony do gniazdka. W zestawie z nim zazwyczaj znajdują się także: zbiornik na płyn, pokrywa zbiornika, przycisk on/off, rączka, pokrętło do regulacji strumienia oraz przewód zasilający. Nie jest najlepszym pomysłem, aby zabrać go ze sobą w podróż, a to ze względu na jego spory rozmiar. W celu pełnej irygacji jamy ustnej urządzenie wystarczy napełnić tylko raz.

  • Bezprzewodowy

Irygator bezprzewodowy wyposażony jest w akumulator, dzięki któremu możesz korzystać z urządzenia przed dwa tygodnie bez konieczności ładowania. W przypadku tego rodzaju irygatora ciśnienie jest nieco niższe, a zbiornik jest zdecydowanie mniejszy i znajduje się w rękojeści urządzenia. W zestawie zwykle można spotkać również stację ładującą. Model bezprzewodowy idealnie sprawdzi się podczas podróży. Przykładem takiego irygatora są irygatory Smilesonic.

  • Z podłączeniem do kranu

Urządzenie irygacyjne podłączane do kranu nie posiada akumulatora oraz możliwości podłączenia do prądu. Ciśnienie uzależnione jest wtedy od dopływu wody przez kran. Im mocniej go odkręcisz, tym silniejszy strumień będzie wydobywać się przez dyszę. Podobnie jak irygator bezprzewodowy, również model podłączany do kranu nada się do zabrania go w podróż.

Strumień wody w irygatorze

Możemy wyróżnić kilka rodzajów strumienia wody w irygatorach. Oto one:

  • strumień ciągły – prosty strumień, który sprawdza się przy czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych
  • strumień wirujący – jest lżejszy i delikatniejszy niż strumień ciągły, sprawdza się u osób z nadwrażliwością zębów
  • strumień pulsacyjny – ciśnienie wody się zmienia, co wpływa na obecność funkcji masowania dziąseł.

Kto może korzystać z irygatora?

Urządzenie irygacyjne rekomendowane jest w szczególności osobom, które skarżą się na problem krwawiących dziąseł oraz ciasnych przestrzeni międzyzębowych. Sprawdzi się także w przypadku posiadaczy aparatów ortodontycznych, jednak mogą z niego korzystać wszyscy, którym zależy na precyzyjnym, ale jednocześnie delikatnym oczyszczeniu dziąseł. Wskazania dotyczące stosowania irygatora dotyczą również osób z protezami zębowymi, koronami na zębach oraz z zapaleniem przyzębia.

Irygator a nici dentystyczne

Nić dentystyczna, podobnie jak irygator, również oczyszcza trudno dostępne miejsca w jamie ustnej, jednak może podrażniać i ranić wrażliwe dziąsła, które w konsekwencji krwawią. Dodatkowo stosowanie nici wymaga cierpliwości, precyzji, więcej wolnego czasu oraz opanowania właściwej techniki nitkowania. Niektóre nici mogą nawet pękać lub strzępić się. Irygator dentystyczny jest więc urządzeniem lepszym niemal pod każdym względem. Niciom ustępuje jedynie pod względem ceny. Koszt irygatora do zębów oscyluje w granicach 100-500 złotych.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Więcej wiadomości z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Skip to content

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: