Reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Ile wynosi mandat za nieodśnieżone auto?

Reklama

Ile wynosi mandat za nieodśnieżone auto? Zima jest tą porą roku, w czasie której kierowcy mają szczególnie dużo obowiązków związanych z obsługą samochodów. Auta garażowane „pod chmurką” wymagają skrobania szyb i usuwania zalegającego na nich śniegu. A co, jeżeli wyruszymy na drogę bez odśnieżania pojazdu? Czy czeka na nas mandat za nieodśnieżony samochód?

Czy można wyjechać na drogę nieodśnieżonym samochodem?

Wielu z nas zna tę sytuację z życia. Pośpiech, który wymusza na nas jak najszybsze wyruszenie w drogę. Tymczasem zimą, bardzo często nasze auta pokryte są białym puchem. Niestety wielu z nas najwyżej oczyszcza ze śniegu szyby, pozostawiając resztę pojazdu okrytą śniegiem. Musimy sobie jednak zdawać sprawę, że takie zachowanie stanowi naruszenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a tym samym jest zagrożone mandatem. Odpowiadając na postawione wyżej pytanie – nie można na drogi wyjechać autem, które jest nieodśnieżone.

A co z tablicą rejestracyjną? Bezwzględnie musi ona pozostać czysta w takim stopniu, aby można było odczytać numery rejestracyjne pojazdu. Jeżeli jest ona oblepiona np. błotem pośniegowym, wówczas jazda takim samochodem naraża nas na mandat w wysokości aż 500 złotych. Jest to taka sama kara jak wobec tych kierowców, którzy celowo zasłaniają tablice rejestracyjne.

Mówi o tym Art. 66 kodeksu ruchu drogowego:

Pojazd, który uczestniczy w ruchu musi być tak zbudowany, utrzymany i wyposażony, żeby korzystanie z niego:

1. nie zagrażało bezpieczeństwu wszystkich osób nim jadących oraz innych uczestników ruchu drogowego. Nie naruszało też porządku ruchu drogowego i nie narażało jakiejkolwiek osoby na szkodę;

(…)

5. zapewniało wystarczające pole widzenia kierowcy i wygodne, łatwie oraz pewne posługiwanie się wszelkimi urządzeniami do hamowania, sygnalizacji i kierowania oraz oświetlenia drogi, przy równoczesnym jej obserwowaniu;

Ile wynosi mandat za nieodśnieżony samochód?

Jak już wspomnieliśmy, w przypadku tablicy rejestracyjnej, która jest nieodśnieżona, kierowcy grozi mandat w wysokości do 500 złotych. Oczywiście możemy liczyć na pobłażliwość mundurowych, którzy podczas kontroli upomną nas jedynie pouczeniem, jeżeli usuniemy śnieg z tablicy rejestracyjnej umożliwiając tym samym odczytanie numerów. A co z jazdą nieodśnieżonym autem?

Tutaj sytuacja wygląda już znacznie gorzej dla naszego portfela. Jeszcze do niedawna, jazda autem ze śnieżną „czapą” na dachu mogła się wiązać z mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych. Teraz, aktualna stawka za to wykroczenie to aż 3000 złotych!

Inne „zimowe” mandaty

Ale nie tylko zalegający śnieg na aucie sprawia, że zimą możemy otrzymać mandat. Jeżeli chcemy rozgrzać silnik na postoju, wówczas musimy liczyć się z potencjalną karą w wysokości 50 złotych. Nie można pozostawić auta z włączonym silnikiem w terenie zabudowanym na dłużej, niż 1 minuta.

Dodatkowo, jeżeli nie odśnieżymy świateł, to narażamy się na karę w wysokości nawet 500 złotych. Warto tutaj dodać, że maksymalny mandat za jedno wykroczenie według nowego taryfikatora to aż 5000 złotych.

Jeszcze więcej można zapłacić za brak polisy OC. Jeżeli przerwa w ubezpieczeniu jest dłuższa, niż 14 dni, wówczas kara z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego może wynieść ponad 6000 złotych. Dlatego zadbaj o OC dla swojego auta. Wejdź na https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ i już dzisiaj skorzystaj z najszybszego kalkulatora OC na rynku. Wystarczą tylko 2 informacje, aby uzyskać ofertę na ubezpieczenie od Beesafe lub Benefia Ubezpieczenia. To proste!

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas. Aby to zrobić, zaznacz wybrany fragment, a następnie wciśnij jednocześnie klawisze„Ctrl” i „Enter”.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Więcej wiadomości z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Skip to content

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: