
Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie zaprasza na festiwal poświęcony życiu i twórczości Tekli Bądarzewskiej. Jego celem jest przypomnienie światowej sławy pianistki i kompozytorki z Mławy.
Bardziej niż w Polsce twórczość Tekli Bądarzewskiej jest doceniana w Japonii, gdzie jej utwory znają nawet dzieci.
Ta XIX-wieczna kompozytorka i pianistka urodziła się w Mławie i tu spędziła pierwsze lata dzieciństwa – wyjaśnia dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie Barbara Zaborowska.
Pianistkę z Mławy przypomniał w 2017 roku reportaż „Modlitwa zapomnianej” autorstwa Katarzyny Michalak. W rodzinnym mieście pamięć o niej przywraca projekt „Moje miejsce na Ziemi”, w ramach którego Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej realizuje interdyscyplinarne, wielomiesięczne wydarzenie poświęcone właśnie Tekli Bądarzewskiej. W Szkole Podstawowej nr 2 w Mławie odbyły się lekcje muzyki z muzyką romantyczną i utworami Tekli Bądarzewskiej, a w mławskim parku została otwarta wystawa plenerowa poświęcona artystce. Zwieńczeniem projektu jest trzydniowy festiwal „Tekla Bądarzewska – pianistka z Mławy”, który odbędzie się w najbliższy weekend. Festiwal otworzy 9 czerwca minikoncert Michała Oleszaka, który wystąpi na scenie mławskiej szkoły muzycznej.
Po koncercie zostaną wręczone nagrody laureatom konkursu „Tekla z Bądarzewskich Baranowska”. Wielki finał festiwalu zaplanowaliśmy na 10 czerwca – dodaje Barbara Zaborowska.
Utwory Tekli Bądarzewskiej zostaną przedstawione w folkowej odsłonie. Na antenie Radia 7, które jest partnerem wydarzenia, będzie można usłyszeć specjalny cykl audycji radiowych poświęconych artystce.