Reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Czy warto wziąć kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?

Reklama

Jeszcze do niedawna największą popularnością cieszył się kredyt ze zmiennym oprocentowaniem i trzeba przyznać, że na kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem decydowała się tylko niewielka liczba kredytobiorców. Wszystko dlatego, że takie zobowiązanie chociaż obarczone znacznie mniejszym ryzykiem, ponieważ kwota miesięcznej raty nie miała możliwości zmiany, to jednak było znacznie droższe. Potencjalni klienci banków woleli podjąć ryzyko zmienności raty, za to cieszyć się względnie niższymi płatnościami w każdym miesiącu.

Oczywiście, w przypadku kredytów gotówkowych na krótki czas współpracy z instytucją bankową, takie rozwiązanie mogło nie być korzystne, za to w obliczu wielu lat spłaty kredytu mogło stanowić pewnego rodzaju wybawieniem. Dokładnie tak się stało, warto przyjrzeć się bliżej obecnej sytuacji kredytobiorców, którym raty wzrosły nawet kilkakrotnie przez rosnące stopy procentowe. Dowiedz się więcej już teraz.

Czy banki w Polsce udzielają kredytów gotówkowych ze stałym oprocentowaniem?

Który bank ma stałe oprocentowanie kredytu gotówkowego? Tego rodzaju informację znajdziesz szybko, korzystając z rankingów kredytów gotówkowych. To zestawienia, które uwzględniają najważniejsze kryteria, jakie mają znaczenie, biorąc pod uwagę atrakcyjność i opłacalność wybranych zobowiązań.

Warto dodać, że obecna sytuacja na rynku usług finansowych, w szczególności wywołana wzrastającymi stopami procentowymi, sprawia, że kredytobiorcy znowu zaczynają interesować się kredytami ze stałym oprocentowaniem, aby zminimalizować ryzyko zmienności wartości miesięcznych rat. Owszem, takie zobowiązania kredytowe są nieco droższe, ale jak pokazuje obecna sytuacja, są jednak bardziej opłacalne.

Banki reagują na nowe wymagania swoich przyszłych klientów. O ile jeszcze do niedawna standardowo proponowane były kredyty ze zmiennym oprocentowaniem, a oferty kredytów ze stałym zobowiązaniem były wręcz udzielane w wyjątkowych przypadkach, o tyle dzisiaj tendencja znacząco się zmieniła. Więcej wnioskujących o finansowe wsparcie zainteresowanych jest właśnie kredytem, którego oprocentowanie się nie zmienia bez względu na sytuację na rynku kredytowym, nowe regulacje czy decyzje Narodowego Banku Polskiego.

Na czym polega kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?

Kredyt gotówkowy oprocentowanie stałe możesz dobrać wedle własnych preferencji. Banki oferują dzisiaj naprawdę elastyczne zobowiązania kredytowe, wręcz szyte na miarę potrzeb i możliwości spłaty swoich klientów. Decydując się na kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem, można liczyć na niezmienność wartości miesięcznej raty. W tym zakresie można rozważyć dwie opcje i najczęściej to kredytobiorca wybiera, z której chce skorzystać.

Jedną z możliwości jest zaciągnięcie kredytu gotówkowego ze stałym oprocentowaniem przez cały okres trwania współpracy z bankiem. Drugą opcją jest wzięcie zobowiązania ze stałym oprocentowaniem, ale tylko przez pewien czas, na przykład 3 czy 5 lat.

Po tym okresie oprocentowanie automatycznie zmienia się na zmienne lub to kredytobiorca decyduje, czy chce wdrożenia tego rodzaju modyfikacji. To dobre rozwiązanie, aby móc reagować na sytuację na rynku usług finansowych i dopasowywać zobowiązanie kredytowe do wymogów, aby było jak najkorzystniejsze w spłacie. Wiadomo przecież, że każdy klient banku chce ponosić jak najmniejsze koszty z tytułu finansowego wsparcia ze strony banku.

Jak wygląda spłata kredytu ze stałym oprocentowaniem?

Stałe oprocentowanie kredytu czasowe albo w całym okresie spłaty zapewnia jednakową wartość miesięcznych rat i to bez ryzyka zmian wysokości bez względu na zmieniające się warunki rynkowe. Kredytobiorca już przy podpisywaniu umowy kredytowej wie, jaką ratę będzie płacić i zyskuje gwarancję, że jej wartość się nie zmieni. Za brak ryzyka trzeba jednak zapłacić nieco więcej. Okazuje się, że kredyt ze stałym oprocentowaniem jest nieco droższy, aniżeli ten ze zmiennym oprocentowaniem.

Zalety i wady kredytu gotówkowego ze stałym oprocentowaniem

Płacisz więcej, ale za to dokładnie wiesz, jaka będzie wysokość każdej raty i możesz się do takiej płatności odpowiednio przygotować. Dla porównania, przez lata kredyty gotówkowe ze zmiennym oprocentowaniem były znacząco tańsze, jednak od października 2021 roku, odkąd stopy procentowe zaczęły dynamicznie rosnąć, kredytobiorcy są zmuszeni do spłaty kilka razy większych rat. Czy kredyty gotówkowe ze stałym oprocentowaniem rzeczywiście są mniej opłacalne? Jak pokazuje obecna sytuacja, wcale nie.

Ile kosztuje kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?

Jak wybrać dobry, tani kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem? Ranking kredytów gotówkowych na dowolny cel Ci w tym pomoże. W tym celu warto skorzystać z rankingów kredytów gotówkowych, takich jak ten polecany na stronie: https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe. Ranking ten zawiera wiele różnych propozycji od różnych banków i instytucji finansowych, dzięki czemu można dokładnie porównać oferty i wybrać tę najlepszą dla siebie. Takie porównanie pozwoli odpowiedzieć na pytanie, nie tylko gdzie kredyt ze stałym oprocentowaniem 2023, ale również, jaka jest szacowana rata miesięczna takiego zobowiązania.

Pamiętaj jednak, że każde zobowiązanie kredytowe jest inne, a każdy bank dyktuje własne warunki współpracy ze swoimi klientami. Właśnie dlatego dobrze jest skorzystać nie tylko z rankingów kredytowych, ale również z kalkulatora kredytów gotówkowych. Dzięki temu oszacujesz Alior Bank kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem czy kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem mBank. Wyliczysz koszty całkowite oraz własną zdolność, aby mieć gwarancję, że otrzymasz niezbędne środki. Musisz wiedzieć, że miesięczna rata kredytu ze stałym oprocentowaniem była większa o jakieś 200-300 złotych od płatności, jaką charakteryzował się kredyt ze zmiennym oprocentowaniem na dawnych zasadach.

Po podniesieniu stóp procentowych to kredyt ze stałym oprocentowaniem jest tańszy. Weź jednak pod uwagę, że bank za każdym razem zweryfikuje zdolność kredytową klienta, a obecnie kredytobiorca musi wykazywać naprawdę spore dochody, aby móc uzyskać decyzję pozytywną w ramach możliwości współpracy z bankiem.

Czy warto wziąć kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?

Kredyt ze stałym oprocentowaniem jest dzisiaj tańszy niż tej ze zmiennym oprocentowaniem. Trudno jednak prognozować, kiedy ta sytuacja może ulec zmianie. Dobrą opcją jest wzięcie kredytu ze stałym oprocentowaniem, ale czasowo, nie na stałe. Dzięki temu kredytobiorca może reagować na zmieniające się niekorzystnie warunki, aby nie ponosić zbyt dużych kosztów z tytułu zaciągniętego zobowiązania.

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas. Aby to zrobić, zaznacz wybrany fragment, a następnie wciśnij jednocześnie klawisze„Ctrl” i „Enter”.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Więcej wiadomości z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Skip to content

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: