Reklama

REGIONWIADOMOŚCI

Rocznica sowieckiej agresji w Nasielsku. Odsłonięcie tablicy z nazwiskami zamordowanych osób

Reklama

W Nasielsku zostanie uczczona pamięć mieszkańców miasta i okolic, którzy zginęli z rąk Sowietów. W rocznicę zbrodni zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica.

1 kwietnia 1945 r. drogą prowadzącą do Nasielska od strony Pomiechówka (obecnie ul. Polskiej Organizacji Wojskowej) wozami poruszali się wierni zmierzający w Niedzielę Wielkanocną na rezurekcję. Na wozy wypełnione ludźmi niespodziewanie najechał ciągnik czołgowy, prowadzony przez pijanego sowieckiego czołgistę. W masakrze tej zginęło 10 osób (w tym małe dzieci), jedenasta ofiara zmarła po kilku latach. Rozjechane zostały także wozy i konie.

W sobotę 1 kwietnia o godz. 13:00 w Nasielsku przy skrzyżowaniu ulic Polskiej Organizacji Wojskowej i Granicznej (teren obok toru byłej kolei wąskotorowej), w 78. rocznicę tych tragicznych wydarzeń, zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica. Powstała z inicjatywy mieszkańca Nasielska Krzysztofa Domżały, a jej sfinansowanie zapewnił warszawski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Uroczystość jest organizowana przez Urząd Miasta Nasielsk, Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Mazowieckim oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie.

Osoby, które zginęły 1 kwietnia 1945 r.:

Franciszek Bielecki, lat 19

Stefania Bielecka, lat 49

Kazimierz Osiński, lat 22

Julianna Osińska, lat 48

Elżbieta Teresa Osińska, lat 14

Szczepan Sławiński, lat 35

Jadwiga Sławińska, lat 22

Wiesława Więckowska, lat 7

Janina Więckowska, lat 32

Anna Krystyna Więckowska, lat 6

ciężko ranna wówczas Adolfa Osińska

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas. Aby to zrobić, zaznacz wybrany fragment, a następnie wciśnij jednocześnie klawisze„Ctrl” i „Enter”.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Edyta Szewczyk

dziennikarz, wydawca

Więcej wiadomości z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Skip to content

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: