
Ten dokument można zobaczyć tylko raz w roku. To wyjątkowa okazja dla miłośników historii.
3 maja, w 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji, jej manuskrypt, czyli rękopis, zostanie zaprezentowany w Pałacu Raczyńskich w Warszawie.
To tam mieści się Archiwum Główne Akt Dawnych, w którym od wieków przechowywany jest oryginał tego najbardziej znanego polskiego dokumentu prawnego – mówi Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk.
Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucją, która wprowadzała szereg reform.
Manuskrypt będzie można podziwiać tylko przez cztery godziny, od 12.00 do 16.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Tego dnia zobaczyć będzie można też inne unikatowe akta – m.in. rękopisy listów króla Stanisława Augusta oraz uniwersały marszałków sejmowych.
Konstytucja 3 Maja 1791 roku powstała w burzliwych okolicznościach schyłku Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Uchwalona przez Sejm Wielki była odpowiedzią na wewnętrzne osłabienie państwa oraz zagrożenia ze strony zaborczych mocarstw. Dokument ten wprowadzał nowoczesne rozwiązania, oprócz zasady trójpodziału władzy to m.in. liberum veto oraz reformy administracyjne, mające na celu wzmocnienie państwowości i zapobieżenie anarchii politycznej.