Reklama

TEMAT DNIAWIADOMOŚCIŻUROMIŃSKI

Wiatraki wypłoszą rzadkie ptaki? Wielka inwestycja w gminach Żuromin i Kuczbork

Reklama

Na terenie gmin Żuromin i Kuczbork rusza budowa wielkiej farmy wiatrowej. 55 wiatraków będzie rozstawionych w sześciu miejscowościach: w Chamsku, Olszewie, Dębsku, Kliczewie Dużym, Franciszkowie i w Wólce Kliczewskiej.


Inwestorem jest firma Polenergia należąca do Dominiki Kulczyk. Prace budowlane mają ruszyć na przełomie sierpnia i września. Potrwają dwa lata.
Z jednej strony inwestycja ma przynieść mieszkańcom wymierne korzyści. Do kasy gminy Żuromin z tytułu podatków wpłynie ok. dwóch mln zł rocznie. Z drugiej strony, część osób jest zaniepokojona wpływem, jaki elektrownie mogą wywrzeć na środowisko. Tereny, na których powstanie farma, zlokalizowane wokół rzeki Luty, są miejscem gniazdowania i występowania wielu rzadkich oraz chronionych gatunków ptaków. Uwagę na to zwraca mieszkaniec Żuromina, pasjonat przyrody i ptaków Wojciech Sadowski.

 

Przyrodnik swoje zaniepokojenie wyraził w petycji, która ma trafić do urzędu gminy Żuromin. Zaznacza w niej, że w raporcie środowiskowym inwestycji nie wszystkie gatunki i wpływ farmy na nie został wzięty pod uwagę.  Sadowski spotkał się również w tej sprawie z zastępcą burmistrza Michałem Bodenszacem. Jak poinformował nas burmistrz uwagi zostały przekazane inwestorowi.

 

Na terenie przyszłej farmy występują m.in. żurawie, czaple, rycyki, kuliki wielkie, błotniaki, gęsi zbożowe i gęgawy, krwawodzioby, a w tym roku pojawił się również orzeł przedni.
Do tematu wrócimy.

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas. Aby to zrobić, zaznacz wybrany fragment, a następnie wciśnij jednocześnie klawisze„Ctrl” i „Enter”.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Urszula Adamczyk

dziennikarz, wydawca

Więcej wiadomości z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Skip to content

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: