Reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Periodontologia – czym jest i dlaczego jest ważna dla zdrowia jamy ustnej?

Reklama

Dobry stan przyzębia i wszystkiego, co odpowiada za budowę zębów, jest częścią procesu utrzymania pięknego i zdrowego uśmiechu. Niestety choroby dziąseł i innych struktur w jamie ustnej są dość powszechne. Na szczęście istnieje specjalizacja stomatologiczna, taka jak periodontologia, która skupia się wokół leczenia chorób tkanek otaczających i podtrzymujących zęby. Zobacz, kim jest periodontolog i jak Ci może pomóc.

Czym jest periodontologia?

Jednym z działów stomatologii jest periodontologia, która skupia się na diagnozowaniu, leczeniu i zapobieganiu chorobom przyzębia [1]. Dba o obszar w jamie ustnej, który składa się z dziąseł, błony śluzowej wyrostka zębodołowego, cementu korzeniowego i kości zębodołu oraz ozębnej, którą stanowią więzadła, naczynia krwionośne i limfatyczne, nerwy oraz zawierająca liczne komórki tkanka łączna [2].

Rolą periodontologa jest nie tylko diagnozowanie i leczenie stanu zapalnego w jamie ustnej, ale także odtwarzanie uszkodzonej tkanki przyzębia i przywracanie jej pierwotnej roli [1] dla lepszego samopoczucia i funkcjonowania pacjenta.

Dlaczego periodontologia jest ważna dla zdrowia jamy ustnej?

Znaczenie przyzębia jest bardzo duże. Do głównych zadań należą [2]:

  • utrzymanie zębów;
  • amortyzacja sił mechanicznych powstających w trakcie żucia;
  • pośredniczenie w odczuwaniu dotyku, ucisku i bólu;
  • odżywienie zębów, gojenie, wytwarzanie i resorpcja kości wyrostka zębodołowego, cementu korzeniowego oraz włókien ozębnej.

Dlatego też, kiedy zapalenie przyzębia atakuje wrażliwe tkanki np. dziąseł, zaczynają się one cofać i prowadzić do ruchomości lub paradontozy oraz utraty zębów. Ponadto choroby przyzębia mogą również skutkować pojawieniem się innych problemów zdrowotnych, takich jak przewlekłe infekcje jamy ustnej, a nawet problemy z sercem [2]. W takich sytuacjach pomoc periodontologia jest niezbędna, by rozpocząć odpowiednie leczenie i zająć się naprawą zdegradowanych tkanek [1].

Jak przebiega leczenie periodontologiczne?

Osoba, która zgłasza się do specjalisty zajmującego się periodontologią, musi przygotować się na szczegółowy wywiad oraz badanie jamy ustnej. Podczas konsultacji lekarz periodontolog postawi diagnozę i wskaże na możliwe kierunki leczenia. Trzeba mieć na uwadze, że całościowa terapia periodontologiczna u osób z chorobami przyzębia to wieloetapowy proces, który wymaga od pacjenta cierpliwości i zaangażowania we współpracę ze stomatologiem [3].

Można wyróżnić trzy fazy leczenia periodontologicznego [3]:

  1. terapia przyczynowa, która obejmuje wszelkie procesy minimalizujące obecność groźnych patogenów w jamie ustnej; mogą to być zabiegi mechanicznego usuwania płytki nazębnej, skaling nad- i poddziąsłowy, kiretaż poddziąsłowy, wygładzanie korzenia itp.;
  2. zabiegi korekcyjne, czyli mało inwazyjne zabiegi chirurgii periodontologicznej, plastyki dziąseł, chirurgii śluzówkowo-dziąsłowej oraz leczenie zgryzu urazowego, infekcji tkanek otaczających implant zębowy lub odcięcie jednego, ewentualnie kilku korzeni;
  3. metody podtrzymujące wykonane leczenie periodontologiczne, czyli wszelkie zajęcia mające wyeliminować czynniki ryzyka szkodliwie wpływające na stan przyzębia; dużą rolę odgrywa tu stosowanie się pacjenta do otrzymanych zaleceń lekarskich.

Kiedy trzeba iść do periodontologa?

W utrzymaniu zdrowej jamy ustnej istotne jest dbanie o stan przyzębia poprzez regularne wizyty u dentysty i wyrobienie odpowiednich nawyków codziennej higieny jamy ustnej. Ponadto, gdy pojawią się objawy takie jak krwawienie dziąseł podczas jedzenia lub szczotkowania zębów, ból, nadwrażliwość, zmiana kształtu i koloru dziąseł, odsłonięcie szyjek zębowych, ważne jest, aby jak najszybciej zwrócić się o pomoc do specjalisty specjalizującego się w periodontologii. Choroby przyzębia zazwyczaj rozwijają się powoli, ale nieleczone mogą powodować poważne problemy zdrowotne [2].

Dzięki specjalistycznej pomocy periodontologicznej można zapobiec paradontozie, poprawić estetykę uśmiechu, zmniejszyć wrażliwość zębów oraz ryzyko chorób ogólnoustrojowych.

Bibliografia:

  1. Trąbska-Świstelnicka M., Dembowska E., Regeneracja tkanek przyzębia – przegląd metod stosowanych w Zakładzie Periodontologii PAM, Dental and Medical Problems, 2002.
  2. Tomaszewska I., Zapalenie przyzębia, 2017, witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-przyzebia/127744,zapalenia-przyzebia (dostęp: 05.12.2024).
  3. Kusa-Podkańska M., Wysokińska-Miszczuk J., Nowoczesna terapia periodontologiczna – leczenie podtrzymujące, 2022, witryna internetowa: https://podyplomie.pl/stomatologia/37344,nowoczesna-terapia-periodontologiczna-leczenie-podtrzymujace (dostęp: 05.12.2024).

(artykuł sponsorowany)

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas. Aby to zrobić, zaznacz wybrany fragment, a następnie wciśnij jednocześnie klawisze„Ctrl” i „Enter”.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Przejdź do treści

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: