Reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Nietypowe ubezpieczenia w mieście. Czy warto je mieć?

Reklama

Ubezpieczenie ma dawać Ci poczucie bezpieczeństwa i ochrony przed nieprzewidzianymi wypadkami. Czasami jednak umowy skonstruowane są bardzo ogólnie i pomijają ważne dla Ciebie aspekty. Dlatego być może warto wybrać ubezpieczenie skrojone do Twoich potrzeb?

O przydatności ubezpieczeń przekonał się każdy, kto chociaż raz musiał z własnej kieszeni pokryć koszty leczenia albo naprawy. Mimo że często polisy wydają się nam zbędnym wydatkiem, ich koszt jest nieporównywalny do cen sprzętu medycznego czy części samochodowych. Jednak oprócz wykupienia ubezpieczenia, warto również sprawdzić, czy obejmuje ono ryzyka, na jakie jesteśmy narażeni na co dzień.

Kiedy masz OC, ale do pracy jeździsz hulajnogą

Zarówno większość ofert towarzystw ubezpieczeniowych, jak i przepisy prawa rzadko nadążają za naszym aktualnym stylem życia. Polisy OC, AC czy NNW najczęściej kojarzą nam się z ubezpieczeniem samochodu oraz kierowcy. Z jednej strony to uzasadnione – przecież auto (obok domu) to często najbardziej wartościowa rzecz, jaką posiadamy. Dodatkowo przepisy obligują właścicieli do posiadania OC. Czy, jednak jeśli na co dzień wybieramy inne rozwiązania komunikacyjne, jak chociażby hulajnoga elektryczna czy rower, mamy rezygnować z zabezpieczenia w postaci ważnej polisy? Jeśli również uważasz, że nie, sprawdź możliwości dopasowania zakresu ochrony ubezpieczenia do własnych potrzeb.

Taki niestandardowy zakres ochrony posiada np. polisa City Combo dostępna w Balcia Insurance. W ramach jednej polisy możemy zadbać o ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej, roweru oraz nas samych. Odszkodowanie przysługuje za uszkodzony lub utracony pojazd, jak również za nasz uszczerbek na zdrowiu oraz szkody rzeczowe i osobowe, jakie wyrządzimy osobie trzeciej. Nazwa City Combo jest nieprzypadkowa, ponieważ jest to rzadko spotykana oferta, która łączy ryzyka czekające na nas w mieście.

Czego nie wiesz o swoim ubezpieczeniu?

Kiedy szukamy ubezpieczenia, często obracamy się wokół ogólników w rodzaju „ubezpieczenia samochodu”, „ubezpieczenie domu”. Jednak tego typu produkty mają to do siebie, że liczą się przede wszystkim szczegóły. A te kryją w się w Ogólnych Warunkach Umowy (OWU).

Zakres ochrony to kluczowe pojęcie, jakie dotyczy każdego ubezpieczenia. Jeśli nie dopilnujemy, na jakie ewentualności się zabezpieczamy, w pechowym momencie okazać się może, że odszkodowanie nam się nie należy. Przyjrzyjmy się bliżej sytuacji miejskich rowerzystów. Standardowa polisa może chronić nas w przypadku uszkodzenia pojazdu wskutek kolizji – czy to z naszej winy, czy też kiedy to my jesteśmy poszkodowani. Jednocześnie to samo ubezpieczenie roweru może okazać się nieprzydatne, jeśli ktoś naszą własność ukradnie. Wówczas dowiadujemy się, że na takie ryzyko potrzebne było dedykowane ubezpieczenie roweru od kradzieży.

Co więcej, nawet posiadanie takiej specjalnej polisy lub rozszerzenia zakresu ubezpieczenia nie jest gwarancją odszkodowania. Niektórzy ubezpieczyciele wymagają posiadania konkretnych typów zabezpieczeń przeciwkradzieżowych (U-locków, specjalnych łańcuchów z utwardzonych ogniw), bez których nie wypłacą środków za skradziony pojazd. Dlatego pamiętaj przed podpisaniem umowy, koniecznie przeczytaj OWU.  

Lektura zakresu ochrony oraz ewentualnych wyłączeń bywa niestety niezmiernie męcząca ze względu na prawniczy język stosowany w tego typu dokumentach. Na szczęście są towarzystwa ubezpieczeniowe, które proponują uproszczone wersje OWU (np. Balcia), gdzie najważniejsze kwestie są przedstawione w przejrzysty i łatwy do zapamiętania sposób.

Uważnie sprawdzaj zakres ochrony

Najwięcej problemów ze znalezieniem odpowiedniego ubezpieczenia mają osoby, które uprawiają sporty ekstremalne. Jeśli wspinasz się na skałki albo jeździsz na hulajnodze wyczynowej, musisz zawsze dokładnie sprawdzić OWU. Często bowiem Twoje ulubione aktywności zaliczane są do grupy o podwyższonym ryzyku (czasami jest to zwykła jazda na nartach) i nie będą objęte podstawową ochroną.

Żeby ubezpieczenie OC w życiu prywatnym miało sens, najlepiej znaleźć polisę, która będzie miała jak najmniej wyłączeń. Innym rozwiązaniem jest poszukanie produktu dostosowanego do naszych potrzeb i zainteresowań. Podobnie jest w przypadku ubezpieczenia hulajnogi elektrycznej. Ochrona nie powinna być uzależniona od wieku czy doświadczenia użytkownika. 

Zadbaj o to, żeby ubezpieczenie było dopasowane do Ciebie

Większość polis na rynku powstała z myślą o podstawowych ryzykach, na które najczęściej jesteśmy narażeni, ale nie oznacza to, że taki standardowy zakres jest odpowiedni akurat dla nas. Mieszkańcy miast są tutaj znakomitym przykładem, ponieważ w dobrze zorganizowanej infrastrukturze miejskiej, znacznie wygodniej niż autem podróżuje się rowerem, hulajnogą czy chociażby tramwajem. Dlatego, zamiast kupować kolejną standardową polisę, warto poszukać ubezpieczenia, które akurat w naszym przypadku będzie stanowić realne zabezpieczenie od nieprzewidywalnych okoliczności.

Wspomniana polisa City Combo jest odpowiednim rozwiązaniem dla osób szukających najszerszego zakresu ochrony. Dodatkowo posiada proste w wyborze warianty, które znacznie ułatwiają podjęcie decyzji i właściwe zabezpieczą nas w razie niechcianych zdarzeń. 

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas. Aby to zrobić, zaznacz wybrany fragment, a następnie wciśnij jednocześnie klawisze„Ctrl” i „Enter”.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Więcej wiadomości z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Skip to content

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: