Reklama

REGIONUMWMWIADOMOŚCI

Mazowiecka Lady D. i Mazowiecki Gentleman D. Poznaliśmy zwycięzców

Reklama

Inspirują do pokonywania barier w życiu prywatnym i zawodowym. Tytuł „Mazowieckiej Lady D.” otrzymało pięć kobiet, a sześciu mężczyzn – „Mazowieckiego Gentlemana D.”.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w ogrodach pałacu Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnie.

Wszyscy uczestnicy konkursu pokazują swoim życiem, jak doskonale można funkcjonować w świecie, mimo że nie zawsze jest on dostosowany – podkreśla Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

 

Oba tytuły: Mazowiecka Lady D. i Mazowiecki Gentleman D. nawiązują do angielskich wyrażeń Lady Disabled (Dama Niepełnosprawna) i Gentleman Disabled (Gentleman Niepełnosprawny). Otrzymują go osoby nagrodzone w sześciu kategoriach: „Dobry Start”, „Kultura i Sztuka” „Sport”, „Życie Społeczne”, „Życie Zawodowe” oraz znanej tylko w mazowieckich edycjach „Przyjaciel Osób z Niepełnosprawnościami” i „Przyjaciółka Osób z Niepełnosprawnościami”.

Ten ostatni tytuł przypadł w tym roku Bożenie Okuń z Fundacji Toto Animo, prywatnie matce dwóch dorosłych synów ze spektrum autyzmu. Fundacja od 2010 roku zajmuje się wsparciem osób z autyzmem, szczególnie tych najbardziej niesamodzielnych – wyjaśnia laureatka.

 

Oba konkursy odbywają się pod patronatem marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika.

Laureatki konkursu „Mazowiecka Lady D.” (nie było zgłoszeń w kategorii „Dobry Start”)

Mariola Niecikowska (Łomianki) została nagrodzona w kategorii „Życie Społeczne”. Laureatka od lat poświęca swój czas na organizowanie obozów i warsztatów dla osób z niepełnosprawnościami. Mimo własnej niepełnosprawności, nieustannie działa na rzecz integracji i wsparcia osób z różnymi dysfunkcjami. Zbierając fundusze od sponsorów, zabiegając o dotacje i korzystając z funduszy osiedlowych, organizuje warsztaty i obozy, które są dla wielu osób z niepełnosprawnościami nie tylko możliwością rozwoju, ale również szansą na poznanie nowych osób i przełamanie swoich ograniczeń.

Laureatką w kategorii „Kultura i Sztuka” została Agnieszka Truszkowska (Warszawa) – psycholożka, założycielka Stowarzyszenia TAOW, organizatorka bezpłatnych wernisaży, które aranżuje zgodnie z zasadami dostępności. Zajmuje się również poradnictwem dla członków i ich rodzin, integracją międzykulturową, lobbowaniem w imieniu praw osób z niepełnosprawnościami oraz zwierząt.

W kategorii „Sport” nagrodę otrzymała Karolina Strawińska (Warszawa). Od 2015 r. spełnia się jako współzałożycielka fundacji „Mam tę moc”, której celem jest profilaktyka, podnoszenie sprawności fizycznej oraz rehabilitacja osób z niepełnosprawnościami i chorych. Była związana przez wiele lat z lekkoatletyką, a w szczególności z rzutem dyskiem oraz pchnięciem kulą. Na początku 2022 roku postawiła przed sobą następne wyzwanie i zaczęła trenować nową dyscyplinę – szermierkę na wózkach. Szybko osiągnęła wysoki poziom i już w 2023 roku wraz z kobiecą drużyną szablową wywalczyła brązowy medal na Mistrzostwach Świata.

Laureatką w kategorii „Życie zawodowe” została Marta Jackowska (Murowaniec), Laureatka realnie jest zaangażowana w działalność na rzecz swojej społeczności. Aktywnie angażuje się w codzienne życie warsztatu terapii zajęciowej (WTZ), wspiera swoich kolegów i koleżanki, chętnie bierze udział w dodatkowych projektach, jakie realizowane są przez WTZ.

Nagrodę w kategorii „Przyjaciółka Osób z Niepełnosprawnościami” otrzymała Bożena Okuń (Pruszków). Jej kariera w banku rozwijała się w najlepsze, gdy uzyskała diagnozę autyzmu dla swoich dwóch synów. Na 7 lat porzuciła pracę, by zająć się terapią dzieci. Od 2011 r. zaangażowała się w pracę Fundacji Toto Animo, która działa na rzecz osób z autyzmem i ich rodzin w powiecie pruszkowskim i okolicach. Współtworzyła Fundację Kraina OZA, która uzupełnia działalność Fundacji Toto Animo na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz lokalnej społeczności. Utworzyła klub dla osób z autyzmem „Ku samodzielności”, który przekształcił się w klub pod nazwą Błękitny Domek.

Laureaci konkursu „Mazowiecki Gentleman D.”

W kategorii „Życie Społeczne” tytuł otrzymał Jan Żuchowski (Kozienice), który w wieku 7 lat w wyniku wypadku komunikacyjnego stracił lewą nogę. Od najmłodszych lat zmagał się z bólem i trudnościami życia, które napotykał ze względu na swoją niepełnosprawność. Mimo tego z zaangażowaniem działał społecznie w ZHP i PTTK, był inicjatorem i organizatorem młodzieżowych rajdów górskich w Karkonoszach i Górach Stołowych dla osób z niepełnosprawnościami. We wrześniu 2018 roku wspólnie z żoną założył Stowarzyszenie Osób z Dysfunkcją Wzroku i Ich Rodzin, które prężnie działa do dziś, zrzeszając wielu członków z opiekunami i rodzinami. W ten sposób realizuje wiele programów na rzecz poprawy jakości życia i edukacji niewidomych niedowidzących z terenu Polski i Ukrainy.

Emil Rokicki (Warszawa) został laureatem w kategorii „Sport”. Jest osobą bardzo ambitną, uparcie dążącą do celu. Jako zawodnik Reprezentacji Polski Rugby na Wózkach brał udział m.in. w międzynarodowym turnieju Rugby na Wózkach w Hiszpanii (luty 2024), gdzie wraz z drużyną zajął 2. miejsce, a w Mistrzostwach Europy Dywizji A we Francji (luty 2022), uzyskując 8. miejsce. Obecnie przygotowuje się do Mistrzostw Europy Dywizji B, które odbędą się w Finlandii (październik 2024). Jako zawodnik drużyny Rugby na Wózkach Four Kings Warszawa bierze udział w turniejach Międzynarodowych Mistrzostw Polski, gdzie wraz z drużyną co roku zajmuje wysokie miejsca w rankingu (w 2023 – 5. miejsce, w 2022 – 2. miejsce), turnieju Mazovia Cup (w 2023 – 2. miejsce).

W dziedzinie „Kultura i Sztuka” nagrodzony został Marek Krauss (Legionowo)– urodził się z porażeniem mózgowym. W malarstwie stworzył własny, łatwo rozpoznawalny styl o charakterystycznej kresce i śmiałych zestawieniach barwnych. Namalował blisko 3000 obrazów zaprezentowanych na ponad 80 wystawach. Jest pierwszym polskim artystą, którego obraz Portret Właściciela Drukarni został wydrukowany na kurierskim znaczku pocztowym w Islandii.

Oleg Nowak (Warszawa) – zwycięzca w kategorii „Życie Zawodowe” – to lekarz flebolog i – jak określa – prawie specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej. W 2011 r. jako pierwsza osoba poruszająca się na wózku rozpoczął studia na kierunku lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Tytuł lekarza uzyskał w 2017, a następnie po ukończeniu stażu podyplomowego rozpoczął specjalizację z radiologii i diagnostyki obrazowej. Jako flebolog pracujący w Doppler Instytut – Warszawski Instytut Naczyniowy specjalizuje się w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej, wykorzystując małoinwazyjne metody, takie jak wewnątrznaczyniowa ablacja laserowa oraz miniflebektomia. Jego głównymi obszarami zainteresowania jako radiologa jest obrazowanie mięśniowo-szkieletowe. Od 2022 r. jest Pełnomocnikiem Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw lekarzy z niepełnosprawnościami. Aktywnie działa na rzecz poprawy jakości ich pracy.

Jerzy Jastrzębski (Legionowo) został laureatem w dziedzinie „Przyjaciel Osób z Niepełnosprawnościami”? – nauczyciel i pedagog specjalny. Działacz na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Prezes fundacji „Promień Słońca”. Marzy o tym, aby zapewnić osobom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym najlepszą edukację, pracę i mieszkanie chronione.

W kategorii „Dobry Start” laureatem został Tomasz Jaszczur (Warszawa) – pracownik Fundacji Leny Grochowskiej. Człowiek z talentem i pasją muzyczną. Odważnie i aktywnie podejmuje się uczestnictwa w projektach lokalnych całkiem charytatywnie, inspirując innych i obalając stereotypy oraz mity o osobach w spektrum autyzmu. Uczestnik programu Autentyczni TVN, indywidualny artysta w spektrum autyzmu.

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas. Aby to zrobić, zaznacz wybrany fragment, a następnie wciśnij jednocześnie klawisze„Ctrl” i „Enter”.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Skip to content

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: