Reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jakie są wady i zalety druku offsetowego?

Reklama

W poligrafii istnieje wiele różnorodnych technik druku. Jedną z nich jest tzw. offset. Od lat cieszy się on dużą popularnością i stanowi jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań. Za pomocą tej techniki można wykonać wiele realizacji, w tym ulotki, opakowania, etykiety. Druk offsetowy ma zarówno plusy, jak i minusy. Czym się wyróżnia i co warto o nim wiedzieć?

Co to jest druk offsetowy?

Offset to jedna z technik druku płaskiego. Polega ona na przenoszeniu danej grafiki czy napisu ze specjalnej formy drukowej (jest to aluminiowa matryca pokryta farbą) na konkretne podłoże (zadrukowywanymi materiałami mogą być np. papier, karton, folia). Cały proces odbywa się przy wykorzystaniu cylindra pośredniego, na którym znajduje się warstwa gumy – to on jest nośnikiem farby i umożliwia jej odbijanie.

Choć na pierwszy rzut oka druk offsetowy wydaje się skomplikowany, w praktyce jest dość prosty. Na tle innych technik, np. druku cyfrowego, wyróżnia go proces technologiczny. Stosując offset, do każdego projektu trzeba bowiem przygotować oddzielną matrycę.

Warto wiedzieć, że druk offsetowy jest bardzo popularny. Wciąż stanowi jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań w przypadku realizowania rozmaitych zleceń. Za jego pomocą tworzy się zazwyczaj materiały reklamowe (w tym gazetki, ulotki, katalogi i broszury), etykiety czy wizytówki. Oprócz tego można go zastosować do przygotowania m.in. kalendarzy, notesów, plakatów, map, opakowań i książek.

Korzyści płynące z wyboru druku offsetowego

Duża popularność druku offsetowego wynika z jego zalet. Zastosowanie tej techniki drukarskiej może przynieść naprawdę wiele korzyści. Przede wszystkim gwarantuje wysoką jakość wydruków. Są one bardzo wyraźne, mają świetnie oddane detale i charakteryzują się dobrym odwzorowaniem kolorystycznym. Ponadto druk offsetowy można zastosować na różnych podłożach, co zwiększa jego uniwersalność i daje szereg ciekawych możliwości. Istnieje także szansa na wykorzystanie różnych barw – zarówno tych podstawowych, jak i dodatkowych, co również przemawia na korzyść offsetu. Dochodzą kwestie finansowe. W przypadku dużych nakładów ta technika druku jest bardzo opłacalna. Często stosuje się ją więc przy masowej produkcji materiałów reklamowych.

Jakie wady ma druk offsetowy?

Druk offsetowy nie jest niestety idealny. Warto być świadomym jego wad i ograniczeń. Przede wszystkim minusem jest sam proces wydruku, który wymaga przygotowania specjalnych form drukowych. Zajmuje to dodatkowy czas, przez co cała realizacja zlecenia się wydłuża (w porównaniu np. z drukiem cyfrowym). Jako że matryca w offsecie musi być indywidualnie przygotowana na potrzeby każdego projektu, wyklucza to możliwość wykonania spersonalizowanych wydruków. Trzeba również pamiętać, że zastosowanie tej techniki nie zawsze jest opłacalne finansowo. Jej koszt może być wysoki w przypadku niskich nakładów.

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas. Aby to zrobić, zaznacz wybrany fragment, a następnie wciśnij jednocześnie klawisze„Ctrl” i „Enter”.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Więcej wiadomości z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Skip to content

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: