Reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak prawidłowo wypełnić PIT 28 i rozliczyć się z urzędem skarbowym na czas?

Reklama

Czas rozliczenia z urzędem skarbowym dotyczy zarówno indywidualnych podatników, jak i całe przedsiębiorstwa. Wielu użytkowników w dalszym ciągu odnajduje problem w sporządzaniu i przesyłaniu deklaracji. Jak prawidłowo wypełnić PIT 28, kogo on obowiązuje i w jakim czasie należy przesłać deklaracje?

Czy rozliczeń podatkowych możesz dokonywać samodzielnie? Sprawdź, kogo dotyczą poszczególne dokumenty podatkowe i jak prawidłowo wypełnić je i przesłać do urzędu.

Deklaracja PIT 28 – kto powinien ją wypełnić?

Kto i kiedy powinien bliżej przyjrzeć się deklaracji PIT 28? To rodzaj dokumentu, który musi być wypełniany przez wszystkich tych, którzy uzyskują przychody opodatkowane w formie zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych. Tego typu przychody mogą wynikać z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, rozliczanych w ramach działalności gospodarczej lub poza działalnością, z tytułu najmu prywatnego. Przychód rozliczany na podstawie deklaracji PIT 28 może wynikać również ze sprzedaży produktów rolnych przetworzonych w inny sposób niż na potrzeby przemysłu.

Fot. mat. partnera

PIT 28 – do kiedy należy rozliczyć się ze swoich przychodów

Zeznanie PIT jest obowiązkiem każdego podatnika, który przekroczył odpowiedni próg wiekowy i podjął się pracy w danym roku rozliczeniowym. PIT 28 rozliczany jest w taki samym czasie, jak inne deklaracje związane z opodatkowaniem na zasadach ogólnych czy rozliczaniem podatków wynikających z przychodów opodatkowanych na innych zasadach. Rozliczenie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych podatnicy muszą złożyć do początku maja 2023 roku. Ważne terminy obowiązują wszystkich podatników, niezależnie od tego, czy prowadzą oni swoją działalność gospodarczą, rozliczają się na podstawie skali podatkowej, ryczałtu, pracują na własny rachunek czy na zlecenie swojego pracodawcy.

Rozliczenie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych — jak złożyć deklarację?

Złożenie PIT do urzędu skarbowego dla prowadzonej działalności gospodarczej opartej o ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może odbyć się również za pośrednictwem Internetu. PIT online to usługa, która znacznie ułatwia życie przedsiębiorcom i podatnikom. Złożenie zeznania za rok podatkowy możliwe jest za pośrednictwem systemu online e-pity. Jak wygląda ta procedura? Zeznania PIT 28 dostępne są w przygotowanym i przeznaczonym do tego programie. To w nim sprawdzić można swoją deklarację PIT 28, załączone dokumenty dostarczone przez odpowiednie instytucje, mówiące o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń, koszty uzyskania przychodu, należnego ryczałtu.

Akceptacja deklaracji PIT 28

Przed wysyłką dokumentów do urzędu skarbowego, deklarację PIT 28 należy sprawdzić i zaakceptować. To obowiązek podatników, którzy czerpali zyski z umowy najmu, dzierżawy czy poddzierżawy, oraz tych, którzy objęci byli innymi umowami o podobnym charakterze. Brak akceptacji deklaracji oraz jej wysyłki do urzędu skarbowego skutkuje niedopełnieniem obowiązku podatnika, co w efekcie może przyczynić się do wystawienia adekwatnych kar i uregulowania zaległych zobowiązań wobec instytucji podatkowej, jaką jest urząd skarbowy.

Program e-pity – dla wszystkich tych, którzy o rozliczeniach wiedzą niewiele

Podatnicy wcale nie muszą znać się na rozliczeniach i posiadać specjalistycznej wiedzy na temat wypełniania oraz wysyłania deklaracji PIT 28. Programy online pełnią w tym przypadku funkcję specjalistów, którzy podpowiadają, a wręcz wypełniają zadania za podatników. Wysokość podatku PIT, potrzebne i należne ulgi i odliczenia, liczone są w kompleksowy i wygodny sposób. Dla tych, którzy wolą tradycyjne sposoby wysyłki deklaracji, w dalszym ciągu możliwe jest przesłanie deklaracji w formie papierowej do odpowiedniego urzędu, za pośrednictwem poczty. Ważne jest, aby pilnować określonego terminu przesłania wniosku i nie przekroczyć wskazanego czasu na przesłanie deklaracji do konkretnego urzędu. Dotrzymanie terminów jest kluczowe w rozliczaniu się podatników.

Intuicyjne programy do wypełniania deklaracji PIT 28

Spółki cywilne, jawne i osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które uzyskują przychody opodatkowane w formie ryczałtu, zobowiązane są do składania zeznania w określonym czasie. Intuicyjne programy umożliwiają składanie i weryfikowanie e-pitów, które przypisane są do konkretnych osób czy spółek. Dzięki temu rozliczenie podatkowe można wykonać bez wychodzenia z domu i pojawiania się osobiście na poczcie czy w urzędzie. Specjaliści przykładają szczególną uwagę do tego, aby udostępnić użytkownikom sprawdzone narzędzia, które pozwolą na wykonywanie ważnych i obowiązkowych zadań online. To rozwiązanie, które dla użytkowników poruszających się na co dzień po Internecie jest niemal niezastąpione. wszystkie niezbędne informacje odnośnie do składania ważnych rozliczeń rocznych, znajdą Państwo na wskazanych stronach internetowych, poradnikach online, mówiących o tym, jak krok po kroku dokonywać potrzebnych rozliczeń.

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas. Aby to zrobić, zaznacz wybrany fragment, a następnie wciśnij jednocześnie klawisze„Ctrl” i „Enter”.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Więcej wiadomości z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Skip to content

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: