Reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Historia komputerów. Kiedy powstał pierwszy komputer?

Reklama

Dziś ciężko wyobrazić sobie życie bez komputerów. Większość z nas korzysta z nich w pracy, szkole, czy do rozrywki. Komputerami o całkiem sporej mocy obliczeniowej są także nasze smartfony, a nawet niektóre sprzęty domowe. Nierzadko mają wielokrotnie większą wydajność, niż najpotężniejsze komputery PC sprzed lat. A jaka jest historia komputerów? Który sprzęt możemy uznać za pierwszy komputer?

Kiedy powstał pierwszy komputer?

Prace nad pierwszym komputerem rozpoczęły się już w trakcie II Wojny Światowej, a premiera pierwszego komputera świata miała miejsce w 1946 roku w Stanach Zjednoczonych. Nazwa komputera to ENIAC, jest to skrót od angielskiego “Electronic Numerical Integrator And Computer”. Jak łatwo się domyślić, komputer ENIAC był sporo większy od używanych dziś pecetów. Jest to jednak spore niedopowiedzenie. ENIAC ważył aż 27 ton, a jego powierzchnia przypominała raczej rozmiar domu, a nie sprzętu elektronicznego – wynosiła 160 mkw!

Pierwszy komputer na świecie miał zupełnie inną zasadę działania – wykorzystywał lampy – w ilości aż 17.500 sztuk. Dziś komputery pracują wykorzystując tranzystory i skomplikowane chipy. Nowoczesne komputery funkcjonują też dzięki systemowi binarnemu, a ENIAC – w dziesiętnym. Maszyna była w stanie wykonać od kilkudziesięciu (w przypadku dzielenia liczb) do 5000 (dodawanie) działań na sekundę. Trzeba dodać, że programowanie działania komputera ENIAC było bardzo skomplikowane i czasochłonne. Uniwersytet w Pensylwanii w 1996 roku stworzył na 50-ty jubileusz powstania pierwszego komputera nowoczesną interpretację maszyny. To niewielki chip, mający funkcjonalność niemal 30-tonowego olbrzyma z 1946 roku. Moc obliczeniową komputera ENIAC szacuje się na 0,1 MHz.

Co warto wiedzieć o historii komputerów

Pierwszy komputer jak na swoje czasy miał ogromną moc obliczeniową. Naukowcy jednak dość szybko wymyślili mniejsze i wydajniejsze urządzenia, a ENIAC był używany zaledwie przez kilka lat. Rozwój komputerów jest bowiem bardzo szybki, a co kilka lat na rynku pojawiają się maszyny wielokrotnie szybsze od swoich poprzedników. Widzimy to zresztą do dziś. Teraz najmocniejsze telefony komórkowe mają moc obliczeniową zbliżoną do komputerów gamingowych sprzed kilku lat – wydajność procesora do smartfonów MediaTek Dimensity 9300 jest porównywalna do kart graficznych GeForce GTX 950 – GTX 1050. W całej historii komputerów pojawiło się jednak kilka przełomowych sprzętów.

W 1982 roku swoją premierę miał system Microsoft Windows 1.0, czyli pierwsza wersja tego systemu. Uznajemy to za początek popularności komputerów typu desktop. System Windows w tej wersji dawał użytkownikom możliwość korzystania z funkcji komputera przy użyciu środowiska graficznego, co znacząco ułatwiło obsługę. W 1982 roku zadebiutował też Commodore 64, produkowany przez 12 lat komputer do gier miał procesor 1 MHz. Sprzęt miał zintegrowaną klawiaturę, a nawet wejście na dyskietki 5.25”. Odniósł ogromny sukces komercyjny ze sprzedażą na poziomie 17 milionów egzemplarzy. Pierwszy laptop pojawił się natomiast o wiele wcześniej, bo już w końcówce lat 70-tych. Grid Compass Computer 1109 miał wbudowaną klawiaturę i ekran, nie okazał się jednak sukcesem. Laptopy stały się popularne dopiero kilkanaście lat później.

Mało kto o tym wie, ale w Polsce także od lat rozwijaliśmy komputery. Wrocławska marka Odra już w 1961 zaprezentowała pierwszy prototyp. Komputery Odra trzeciej generacji zadebiutował natomiast w 1973 roku. Co ciekawe, mimo szybkiego rozwoju sprawnych i mocnych komputerów i laptopów, niektóre polskie firmy korzystały z Odry aż do…1 maja 2010 roku! Jako ostatnie z Odry korzystały stacje rozjazdowe PKP Lublin Talary i Wrocław Brochów.

Sprawdzając, z czego składa się komputer dziś wciąż widzimy sporo podobieństw do konstrukcji sprzed lat. Sercem jest procesor, nierzadko wspierany przez dodatkową (czasem zintegrowaną z CPU) kartę graficzną. Dane zapisujemy na dysku. Dziś natomiast coraz częściej komputery nie posiadają wejścia na fizyczny nośnik danych – kasetę, dyskietkę lub płytę. Powód jest prosty – dane przechowujemy dziś bardzo często w chmurze.

Źródło: https://nano.komputronik.pl/n/historia-komputerow-rozwoj-pecetow-laptopow/ oraz https://www.komputronik.pl/informacje/czego-sklada-sie-komputer/

(artykuł sponsorowany)

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas. Aby to zrobić, zaznacz wybrany fragment, a następnie wciśnij jednocześnie klawisze„Ctrl” i „Enter”.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Więcej wiadomości z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Skip to content

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: