Reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Czy tabletka „dzień po” może przyczynić się do opóźnienia okresu?

Reklama

Tabletka „dzień po” jest przyjmowana przez pacjentki w celu zapobiegania nieplanowanej ciąży. Może ona mieć jednak nie tylko działania pożądane (głównie opóźnianie owulacji), ale też działania niepożądane. Wiele mówi się o tym, że pigułki „po” mogą zaburzać krwawienia miesiączkowe. Czy mogą zatem opóźnić okres? Sprawdzamy!

Jak działają tabletki „dzień po” i jak je kupić?

Gdy kobieta nie chce aktualnie zajść w ciążę, a odbyła stosunek seksualny, który z dużym prawdopodobieństwem może skutkować zapłodnieniem, może przyjąć antykoncepcję awaryjną. Nie można jednak stawiać znaku równości w temacie „tabletka „dzień po” a tabletki antykoncepcyjne”, gdyż pigułki „po” stosowane mogą być sporadycznie, a tabletki antykoncepcyjne jako stała metoda ochrony przed ciążą. Działanie antykoncepcji awaryjnej polega na opóźnianiu lub hamowaniu owulacji, dzięki czemu zyskuje się „czas”, by plemniki obumarły, zanim zapłodnią komórkę jajową. Tabletki „po” nie działają wczesnoporonnie, więc ich przyjęcie już w czasie ciąży istniejącej nie przyczyni się do jej przerwania.

Żadna tabletka „dzień po” w Polsce nie może być kupiona w aptece od ręki, tzn. bez posiadania ważnej recepty od lekarza. To spore utrudnienie, gdyż podstawą tego, jak działają tabletki „dzień po”, jest czas jaki upłynie od stosunku do ich zażycia – oczekiwanie na wizytę u lekarza może odbić się na skuteczności leku. Aby otrzymać antykoncepcję awaryjną, nie jest potrzebna wizyta stacjonarna u lekarza, ponieważ pacjentce może być również przepisana tabletka „dzień po” online: https://naszarecepta.pl/e-recepta/tabletka-po/.

Antykoncepcja awaryjna – skutki uboczne

Należy wiedzieć, że tabletka „dzień po” może działać nie tylko w sposób pożądany, ale również w sposób niepożądany. Nie wszystkie pacjentki jednak odczuwają skutki uboczne przyjęcia antykoncepcji awaryjnej. Działania niepożądane tabletek „po”, które dotychczas zauważono, opisano szczegółowo w ulotce dołączonej do opakowania każdego preparatu. Zaleźć można tam również informacje dotyczące częstotliwości występowania poszczególnych skutków ubocznych u pacjentek.

Do najczęściej występujących działań niepożądanych tabletek „po” można zaliczyć bóle i zawroty głowy, nudności i wymioty, tkliwość piersi, czy też dyskomfort w brzuchu lub bóle podbrzusza. Inne możliwe skutki uboczne tabletek „po” to wahania nastrojów, biegunka, różnego rodzaju reakcje skórne, a oprócz tego bóle mięśni, pleców czy miednicy. Tabletki „dzień po” mogą również przyczyniać się do różnego typu zaburzeń miesiączkowania, a oprócz tego mogą powodować plamienia śródcykliczne.

Czy tabletki „dzień po” mogą opóźniać okres?

We wcześniejszym akapicie wspomniano, że tabletki „dzień po” mogą zaburzać miesiączkę. Mogą to być zaburzenia różnego typu, w tym te dotyczące czasu pojawienia się krwawienia miesiączkowego, czy też jego obfitości, a także czasu trwania krwawienia. Odpowiedź na pytanie, czy tabletka „dzień po” opóźnia okres, może być zatem w niektórych przypadkach twierdząca, ale są i kobiety, w przypadku których okres pojawi się po tabletce „po” szybciej. Zmienić się może też obfitość krwawienia miesiączkowego (okres bardziej lub mniej obfity), a także czas trwania miesiączki (krótsze krwawienie lub wydłużone).

Opóźnienie miesiączki może być skutkiem ubocznym przyjęcia pigułki „po”, ale nie musi nim być. Może również wiązać się z wieloma innymi czynnikami, a jednym z nich jest ciąża. Antykoncepcja awaryjna nie posiada 100% skuteczności działania, więc przy opóźnieniu okresu zaleca się wykonanie testu ciążowego.

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas. Aby to zrobić, zaznacz wybrany fragment, a następnie wciśnij jednocześnie klawisze„Ctrl” i „Enter”.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Więcej wiadomości z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Skip to content

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: