Reklama

CIECHANOWSKIWIADOMOŚCI

Certyfikacja Terytorialsów. To sprawdzian gotowości bojowej

Reklama

Rozpoczęła się certyfikacja Wojsk Obrony Terytorialnej – piątego, najmłodszego rodzaju Sił Zbrojnych RP. To pierwszy w historii wojska przypadek, gdzie certyfikacji poddaje się całą formację.

Certyfikacja jest sprawdzianem, który ma potwierdzić, że dany rodzaj sił zbrojnych spełnienia określone normy i kryteria, a tym samym jest zdolny do wykonania przydzielonych mu zadań – zarówno w czasie pokoju, w czasie różnego rodzaju kryzysów, jak i w czasie wojny. Wojska Obrony Terytorialnej będą pierwszym w Polsce Rodzajem Sił Zbrojnych w całości poddanym certyfikacji. Dotychczas certyfikowano tylko wybrane jednostki wojskowe.

Certyfikacja zostanie przeprowadzona w oparciu o normy opracowane na potrzeby standaryzacji działań sił zbrojnych państw członkowskich NATO. W ramach certyfikacji ocenie zostanie poddane m.in. wyszkolenie żołnierzy, uzbrojenie, wyposażenie oraz sprawność sprzętu wojskowego, czy poziom zapasów taktycznych, które powinny zapewnić osiągnięcie założonej kategorii gotowości bojowej.

W ramach prowadzonej certyfikacji sprawdzone będzie także stawiennictwo całego stanu osobowego Wojsk Obrony Terytorialnej w trybie natychmiastowego stawiennictwa w swoich jednostkach, po ogłoszeniu alarmu.

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas. Aby to zrobić, zaznacz wybrany fragment, a następnie wciśnij jednocześnie klawisze„Ctrl” i „Enter”.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Edyta Szewczyk

dziennikarz, wydawca

Więcej wiadomości z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Skip to content

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: