Estetyczny i zdrowy wygląd zębów jest priorytetem dla większości pacjentów zgłaszających się do stomatologa. Oprócz wizyt kontrolnych, profilaktyki stomatologicznej i leczenia zachowawczego w przypadku niektórych pacjentów konieczny okazuje się bonding zębów, ich wybielanie czy leczenie ortodontyczne. Każdy z tych zabiegów ma na celu poprawę ogólnej estetyki uzębienia oraz stanu zdrowia jamy ustnej. Materiał kompozytowy, którym pokrywa się powierzchnię zęba podczas zabiegu, jest neutralny dla ludzkiego organizmu. Nie wywołuje skutków ubocznych ani powikłań.
Ze względu na niski stopień inwazyjności zabiegu, bonding zębów coraz częściej stosuje się jako alternatywę dla licówek porcelanowych. Dla wielu pacjentów jego zaletą jest odwracalność i okresowy charakter rezultatów. Co więcej, zabieg nie wymaga szlifowania powierzchni zębów. Nie uszkadza zatem szkliwa, co sprzyja zmniejszeniu ryzyka wystąpienia ewentualnych powikłań i skutków ubocznych procedury medycznej.
Czym jest bonding zębów?
Bonding zębów to szybka metoda nieinwazyjnej odbudowy powierzchni zębów z użyciem materiału kompozytowego. W nowoczesnej stomatologii jest coraz częściej wybierana przez grupę pacjentów, których uzębienie uległo mechanicznemu uszkodzeniu. Zwykle bondingowi poddaje się pojedyncze zęby, ze względu na konieczność zastosowania cienkiej warstwy kompozytu na powierzchni każdego z nich osobno. W przypadku większych ubytków zaleca się zastosowanie rozwiązań protetycznych, koron i mostów zębowych lub nawet implantów dentystycznych.
Bonding zębów – kiedy się go wykonuje?
Najczęściej bonding zębów wykonuje się u osób dorosłych, zmagających się z nieestetycznymi konsekwencjami mechanicznych uszkodzeń powierzchni zęba. Dochodzi do nich zwykle w wyniku urazu, upadku, wypadku komunikacyjnego. Wśród wskazań weryfikowanych przez lekarza podczas wizyty konsultacyjnej wymienia się przede wszystkim konieczność lub chęć skorygowania kształtu zęba, poprawę estetyki szkliwa, wyrównanie kształtu, szerokości i długości zębów względem siebie (zwłaszcza po leczeniu ortodontycznym).
Zabieg bondingu wykonuje się jedynie na zdrowych zębach. Przeciwwskazaniem do odbudowy kompozytowej są zatem zmiany próchnicze, choroby dziąseł i przyzębia. Procedury medycznej nie rozpoczyna się u pacjentów w trakcie leczenia ortodontycznego, z istniejącymi wadami zgryzu i bruksizmem.
Czy zabieg boli? Jak się przygotować?
Bonding zębów wymaga uprzedniego przygotowania ze strony pacjenta. Przynajmniej na 7 dni przed zabiegiem należy wykonać higienizację w ramach profilaktyki stomatologicznej. Uzębienie pacjenta powinno bowiem być wolne od osadu, kamienia nazębnego i innych zanieczyszczeń. Konieczne jest również dokładne wyszczotkowanie i nitkowanie zębów przed zabiegiem. Dentysta za pomocą specjalistycznych past czyszczących oczyszcza obszar całej jamy ustnej pacjenta. Zabieg nie boli, nie wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego.
Jak wygląda odbudowa zęba kompozytem?
Po odpowiednim przygotowaniu pacjenta do rozpoczęcia zabiegu z zakresu stomatologii estetycznej lekarz przystępuje do dobrania barwy kompozytu do jego naturalnego koloru zębów. Zęby poddane bondingowi nie powinny bowiem odznaczać się swoim wyglądem na tle całego łuku uzębienia. Zanim jednak kompozyt w odpowiednim kolorze pokryje powierzchnię zęba, należy poddać ją procesowi wytrawiania. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczny kwas, a następnie zęby wypłukuje się i osusza.
Najistotniejszym etapem bondingu jest nałożenie na powierzchnię zęba cienkiej warstwy żywicy kompozytowej (bond). Za jej pośrednictwem umożliwia się bezproblemowe połączenie kompozytu z powierzchnią zęba. Konieczne jest szczelne przyleganie materiału do zęba i odpowiednie jego utwardzenie światłem. Na tym etapie zabiegu możliwa jest jeszcze korekta kształtu zęba, jego barwy i stopnia nabłyszczenia.
Po zastosowaniu bondingu konieczne jest wypolerowanie powierzchni kompozytowej. Gumki polerskie mają na celu ograniczenie ryzyka chłonięcia przez zęby barwników pochodzących z pokarmów. Dzięki temu efekt zabiegu powinien utrzymać się dłużej.
Jak długo utrzymuje się efekt bondingu zębów?
Przy zachowaniu odpowiedniej higieny i unikaniu pokarmów prowadzących do powstawania przebarwień na zębach, efekt bondingu zębów utrzymuje się nawet przez okres od 3 do 10 lat. Ostateczny rezultat zależy jednak od predyspozycji, ogólnego stanu zębów pacjenta, higieny jamy ustnej oraz struktury zęba.
Dla pacjentów, których interesuje estetyczny bonding zębów, Tychy stanowią doskonałą lokalizację ze względu na działalność Centrum Medycznego Kierach, gdzie przyjmują wykwalifikowani i doświadczeni stomatolodzy. Dowiedz się więcej o zabiegu w placówce: https://kierach.pl/oferta/bonding-zebowy/.
Zalecenia po odbudowie kształtu zębów kompozytem stomatologicznym
Ponieważ bonding kompozytowy jest wrażliwy na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, pacjenci powinni ściśle stosować się do zaleceń lekarskich po zabiegu. Poprawa wyglądu i estetyki uśmiechu jest stosunkowo trwała, ale wymaga odpowiedniej dbałości. Już po jednej wizycie pacjent może dostrzec zmieniony wygląd uśmiechu, regularny kształt swoich zębów, ich dopasowanie do pozostałych zębów i ujednolicenie odcienia zębów. Rozwiązanie to jest popularną alternatywą np. dla licówek. Bonding nie wymaga naruszenia szkliwa, rzadko zatem odnotowuje się powikłania i skutki uboczne po zabiegu. Tuż po jego wykonaniu niektórzy pacjenci muszą jednak przyzwyczaić się do nowego kształtu i struktury zęba. To szczególnie trudne dla osób zmagających się wcześniej z wadami zgryzu czy nieregularnością w zakresie wysokości zębów względem siebie. Zmiana ułożenia uzębienia w jamie ustnej może okazać się problematyczna zwłaszcza podczas codziennej higieny czy spożywania pokarmów.
Bonding zębów to procedura stomatologiczna, która nie wymaga rekonwalescencji pacjenta. Po zabiegu należy zadbać o regularne szczotkowanie zębów i unikanie produktów wywołujących przebarwienia. Estetyczna odbudowa zębów wiąże się ponadto z koniecznością zachowania ostrożności podczas spożywania twardych pokarmów. Materiał kompozytowy na powierzchni zęba może bowiem ulec uszkodzeniu, prowadząc do uszczerbienia lub złamania zęba.
(artykuł sponsorowany)