Reklama

CIECHANOWSKIWIADOMOŚCI

Białe certyfikaty dla Ciechanowa. Do budżetu miasta trafi prawie 100 tys. zł

Reklama

Prawie 100 tys. zł zasili budżet Ciechanowa dzięki inwestycjom w nowoczesne rozwiązania oszczędzające prąd. W wyniku wymiany ponad 1100 lamp oświetlenia ulicznego, Ciechanów otrzymał od Urzędu Regulacji Energetyki świadectwa efektywności energetycznej, które następnie miasto spieniężyło.

System białych certyfikatów wprowadzono, by przyspieszyć inwestycje modernizacyjne, mające wspomóc ograniczenie emisji zanieczyszczeń oraz zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne państw Unii Europejskiej. Certyfikaty wydaje Urząd Regulacji Energetyki. Stanowią one prawa majątkowe i mają wartość pieniężną. Po otrzymaniu białych certyfikatów można je sprzedać.

Certyfikaty kupują firmy sprzedające energię, aby nie ponosić tzw. opłat zastępczych. Z tej możliwości skorzystał Ciechanów. Pozyskał białe certyfikaty za wymianę 1137 sztuk lamp oświetlenia wzdłuż miejskiej pętli. Dzięki temu możliwe było zmniejszenie zużycia energii przez obniżenie napięcia zasilania. Miasto wykonało to zadanie 2 lata temu, kiedy znacząco wzrosły koszty energii dla samorządów. Przeprowadzony po wykonaniu inwestycji audyt wykazał znaczne oszczędności, co umożliwiło miastu ubieganie się o białe certyfikaty od Urzędu Regulacji Energetyki.

Pozyskane przez ratusz certyfikaty zostały sprzedane przez Instytut Gospodarki Nieruchomościami za 103 tys. zł. Ta kwota po pomniejszeniu o podatek VAT i koszty obsługi transakcji zasili budżet miasta i będzie przeznaczona na nowe inwestycje.

Ratusz planuje ubiegać się o pozyskanie kolejnych białych certyfikatów, a są podstawy do ich przyznania. W ostatnim czasie w Ciechanowie na nowe, energooszczędne wymieniono łącznie ponad dwa tysiące lamp oświetlenia ulicznego.

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas. Aby to zrobić, zaznacz wybrany fragment, a następnie wciśnij jednocześnie klawisze„Ctrl” i „Enter”.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Edyta Szewczyk

dziennikarz, wydawca

Więcej wiadomości z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Skip to content

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: